Obywatelstwo a przepisy trizondalskie

Prasa z Trizondalu i nie tylko.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marcel Hans
Trizondal
Data V-narodzin: 0-11-2006
Miejsce V-Zamieszkania: Rottera (Dalmencja)
V-Pochodzenie: Trizondal
ID: TRI-003

Obywatelstwo a przepisy trizondalskie

Post autor: Marcel Hans » poniedziałek 11 maja 2015, 10:25

Co do wojska to w moim odczuciu jeżeli dajmy na to wybiorę wojsko KSZ Sarmacji to te tutejsi urzędujący zamiast szykować pozwy sądowe powinni się z tym pogodzić i nie bawić się w odbieranie obywatelstwa.
(...)
Oczekuje zatem od strony trizondalskiej jasnego i odrębnie napisanego prawa na temat mnogich obywatelstw.
Krzysztof Hans na Placu Konstytucyjnym

Powyższe słowa pokazują brak zrozumienia przepisów prawa trizondalskiego oraz ich kontekstu historycznego. Na wstępie zaznaczam, że nie jest to głos w debacie nad tym, czy dopuścić dwa obywatelstwa, czy milion obywatelstw. Jest to głos w obronie fundamentów prawa trizondalskiego. W tej chwili nie istnieją jakiekolwiek przepisy zabraniające podwójnego obywatelstwa, oznacza to, że nasze władze muszą je tolerować, ba nie powinny z tego powodu robić komukolwiek wyrzutów, bo wynika to z prawa do egalitaryzmu względem wszystkich jego mieszkańców. Gdy wiosną 2012 roku abdykował ostatni król Trizondalu - JKW Tomasz I, wówczas podczas tworzenia konstytucji nie przyjęto żadnych ogólnych założeń dotyczących podejścia do sprawy. Oznacza to, że kwestia podwójnego (także w sensie: mnogiego) obywatelstwa) miała być zawsze problemem rozstrzyganym politycznie przez programy polityczne kolejnych rządów i prezydentów, miał to być po prostu element gry politycznej i wyborczej. Do dzisiaj nikt nie zmienił tych przepisów i chociaż nasz kraj nie widział już kampanii wyborczych, to wciąż jest to element pewnej gry, ale tym razem gry w dyskusji społecznej. Obecny gabinet nie zaostrzył prawa co do podwójnych obywatelstw, ale polityka władz może się wkrótce zmienić, świadczy o tym wypowiedź Prezydenta na Placu w Trizopolis:
Tymczasem w mikroświecie panuje jakiś burdel i nieład. Ludzie posiadają obywatelstwa kilku krajów, pełnią władze w paru mikronacjach ... czy to ma jakiś sens ?
Niestety poprzez mowę o zaostrzeniu polityki dot. obywatelstw doszło do błędnego przeświadczenia, że w Trizondalu wszystko wolno mieć i robić podwójnie, a władza uwzięła się bezprawnie na biedaków, którzy z ustaleń Sejmu Wielkiego z roku 2012 korzystali. Nie jest to prawda. Kontytucja narzuciła pewne ograniczenia dotyczące nie tyle podwójnego obywatelstwa, co równoczesnej pracy w dwóch państwach. Mowa tutaj o służeniu w służbach wywiadowczych i siłach zbrojnych państw obcych. Na podstawie konstytucji może to być powód by odebrać obywatelstwo obywatelowi Trizondalu:
Art.3 [Obywatele Trizondalu]
(...)
5. Głowa państwa może odebrać obywatelstwo, jak i obywatelstwo honorowe, w drodze postanowienia w przypadku:
a) zniknięcia obywatela i jego nieaktywności;
b) zhańbienia dobrego imienia Trizondalu;
c) służby w obcych siłach zbrojnych lub/i wywiadowczych;
(...)
Dlaczego 3 lata temu przyjęto takie przepisy? Ano z bardzo prostego powodu, ponieważ istnieje wyraźny konflikt interesów między służbami wywiadowczymi Trizondalu a jakiegokolwiek innego kraju na Polinie, tak samo ma się sprawa z siłami zbrojnymi. Chciałbym jednak zauważyć, że nasz kodeks wykroczeń (którego nikt nigdy nie uchylił, ale nie można używać tego faktu jako obrony, jeśli się nie ma tych przepisów fizycznie) dawał przyzwolenie na służbę w obcych siłach zbrojnych, o ile zostało to zgłoszone odpowiednim organom władzy i uzyskano na to zgodę (z tego co pamiętam, wówczas nie był to czyn zabroniony w rozumieniu kodeksu wykroczeń). Oprócz konstytucji w Trizondalu mamy także kodeks karny, którego założenia przetrwały nie tylko monarchię w Trizondalu, ale nawet upadek RSiT, oczywiście z drobnymi zmianami (nie do końca na lepsze). Kodeks karny zabrania służby w obcych siłach zbrojnych, chociażby w innym państwie na to pozwolano:
Art.19 [Służba w obcej armii]
1. Kto służy w obcych siłach zbrojnych podlega karze z Pierwszego Katalogu Kar;
2. Kto mimo skazania wyrokiem za czyn ten czyni to wciąż podlega banicji;
A jest to czyn, który przez ustawodawcę został uznany za godny stanowczego potępienia (banicja to przecież odpowiednik kary śmierci w świecie wirtualnym!). Kodeks karny jest lustrzanym odbiciem stosunku społeczeństwa i prawa do osób z podwójnym obywatelstwem. Nie zabrania on jedynie służby w siłach zbrojnych, ale także zabrania działania na szkodę Trizondalu dla korzyści osób i innych państw, a łącznie z zakazem pracy wywiadowczej dla obcego państwa stanowi pewną całość:
Art. 14 [Zdrada stanu]
Kto układa się z przedstawicielami państw obcych dla własnych korzyści lub korzyści grup, do których przynależy podlega karze banicji;

Art.15 [Szpiegostwo]
Kto dostarcza informacje poufne przedstawicielom państw obcych podlega karze banicji;
Zauważmy, że art. 15 zabrania jakiejkolwiek pracy w wywiadzie państwa obcego, a więc to co było w konstytucji okrasza jeszcze karą v-śmierci. Warto jeszcze przyjrzeć się art. 14, który mówi wprost: jeśli kiedykolwiek będziesz przed wyborem: Trizondal lub inne państwo i wybierzesz inne państwo, nie jesteś już tutaj potrzebny i zasługujesz na wygnanie.

Od powyższych przestępstw nie przysługuje złagodzenie kary, można by liczyć jedynie na akt łaski albo amnestię (to była by groza). W tym przypadku warto przypomnieć, że Trizondal nie tylko realizuje przepisy obecnego prawa (lub nieprawa obserwując obecny Dziennik Praw), ale na początku swojego istnienia uznał wyroki z okresu RSiT. Na ich mocy do dziś objęty banicją jest Emil Potocki. W związku z czym mamy jasny przekaz, że Trizondal nie chce osób, które nie potrafią wybrać pomiędzy dwoma państwa w kwestiach najważniejszych, takich jak: służba w siłach zbrojnych, służba w wywiadzie, zdradzie interesów jednego z krajów. O ile dla osób, które służbą w obcych siłcha zbrojnych prawo przewidziało drugą szansę, to dla pozostałych nie. W tym miejscu jeszcze pewna myśl mnie naszła. Jeśli ktoś posiada podwójne obywatelstwo (Trizondalu i kraju X) powinien stanowczo odżegnać się od prób doprowadzenia do przyłączenia Trizondalu do państwa X, bo przecież byłoby to układanie się przedstawicielami państwa obcego dla korzyści mieszkańców państwa X (jednym z nich jest taki delikwent). Niekoniecznie trzeba by do takiej inkorporacji doprowadzić:
2. Usiłowanie dokonania czynu zabronionego i poczynienie do tego przygotowań jest równe popełnieniu czynu zabronionego;
Ostateczne wnioski zostawiam Wam.
(-) Marcel Hans,
honorowy obywatel Trizondalu

Awatar użytkownika
Ciaran van Scharfschuetze
Zmarły
Trizondal
Data V-narodzin: 26 mar 2007
Miejsce V-Zamieszkania: Tainen
V-Pochodzenie: RWŚ
ID: TRI-005
Kontakt:

Re: Obywatelstwo a przepisy trizondalskie

Post autor: Ciaran van Scharfschuetze » poniedziałek 11 maja 2015, 23:29

Z tego tez powodu dałem Krzysiowi możliwość wyboru - Albo obywatelstwo, albo służby zbrojne KSZ. Nie chcę by oznaczało to "przeciąganie liny", ale cieszę się, że Krzyś złożył wniosek o zwolnienie go ze służby wojskowej w KSZ.
(-) Ciaran van Scharfschuetze Gubernator Zongyi, Budowniczy Dalmencji, Dobry Gospodarz i Zarządca Nowego Jantaru

Yoo Yuok
Trizondal
Data V-narodzin: 14 sty 2011
Miejsce V-Zamieszkania: Riovonis (Zongya)
V-Pochodzenie: Trizondalskie
ID: TRI-001

Post autor: Yoo Yuok » wtorek 12 maja 2015, 18:48

Ano z bardzo prostego powodu, ponieważ istnieje wyraźny konflikt interesów między służbami wywiadowczymi Trizondalu

To my jakieś służby wywiadu mamy? Wiem, że za czasów Republiki Śledź... Victorii istniała tajna organizacja dywersyjno-wywrotowa, ale teraz... :?:

Awatar użytkownika
Krzysztof Hans
Trizondal
Data V-narodzin: 06 sie 2009
Miejsce V-Zamieszkania: Trzciana/Eldorat
V-Pochodzenie: Sarmacja/Trizondal
ID: TRI-006

Odznaczenia

Post autor: Krzysztof Hans » sobota 16 maja 2015, 10:31

Ciaran van Scharfschuetze pisze:Z tego tez powodu dałem Krzysiowi możliwość wyboru - Albo obywatelstwo, albo służby zbrojne KSZ. Nie chcę by oznaczało to "przeciąganie liny", ale cieszę się, że Krzyś złożył wniosek o zwolnienie go ze służby wojskowej w KSZ.
To w pewnym sensie jest niestety przeciąganie liny - mam nadzieje że nie będzie to też tyczyć się urzędów publicznych w Sclavinii i Sarmacji gdyż do takich mam zamiar wstąpić.
Rezygnacje KSZ złożyłem z bólem na sercu gdyż z powodu jej rozbudowania w porównaniu do SZT bardzo mi się tam podobało ale z drugiej strony wiem że dla dobra ogółu czasem trzeba z czegoś zrezygnować.

Awatar użytkownika
Robert Dąbski-Hans
Trizondal
Data V-narodzin: 07 lut 2011
Miejsce V-Zamieszkania: Sclavinian
V-Pochodzenie: Sclavinia
ID: TRI-008

Odznaczenia

Post autor: Robert Dąbski-Hans » sobota 16 maja 2015, 12:23

Krzysztof Hans pisze:
Ciaran van Scharfschuetze pisze:Z tego tez powodu dałem Krzysiowi możliwość wyboru - Albo obywatelstwo, albo służby zbrojne KSZ. Nie chcę by oznaczało to "przeciąganie liny", ale cieszę się, że Krzyś złożył wniosek o zwolnienie go ze służby wojskowej w KSZ.
To w pewnym sensie jest niestety przeciąganie liny - mam nadzieje że nie będzie to też tyczyć się urzędów publicznych w Sclavinii i Sarmacji gdyż do takich mam zamiar wstąpić.
Rezygnacje KSZ złożyłem z bólem na sercu gdyż z powodu jej rozbudowania w porównaniu do SZT bardzo mi się tam podobało ale z drugiej strony wiem że dla dobra ogółu czasem trzeba z czegoś zrezygnować.
Nadal nikt nie odebrał Krzyśkowi obywatelstwa?
RDH

Niekwestionowany autorytet moralny, uhonorowany Srebrnym Krzyżem Honorowym w II Królestwie Sclavinii. Wieloletni redaktor The Politique. Były Prezydent Trizondalu. Dziś walka na froncie sportowym.

Awatar użytkownika
Ludwik Wilhelm
Dworzanin
Trizondal
Data V-narodzin: 29 gru 2012
Miejsce V-Zamieszkania: Merida
V-Pochodzenie: Trizondal/Slawonia
ID: TRI-002

Post autor: Ludwik Wilhelm » sobota 16 maja 2015, 12:54

Krzysztof Hans pisze:mam nadzieje że nie będzie to też tyczyć się urzędów publicznych w Sclavinii i Sarmacji gdyż do takich mam zamiar wstąpić.
No już próbowałeś i Cię nie wybrali.
Obrazek

/-/
Ludwik Wilhelm
Arcyksiążę Trilandu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Media”