Piąta Rzeczpospolita Polska [wykład zbiorczy]

Awatar użytkownika
Marcel Hans
Trizondal
Posty: 4706
Rejestracja: sobota 28 mar 2015, 16:30
Data V-narodzin: 0-11-2006
Miejsce V-Zamieszkania: Rottera (Dalmencja)
V-Pochodzenie: Trizondal
ID: TRI-003

Piąta Rzeczpospolita Polska [wykład zbiorczy]

Post autor: Marcel Hans » poniedziałek 02 lis 2015, 18:23

Data powstania: 02.11.2015 (wykład)
Miejsce pierwszej publikacji: Uniwersytet Królewski (Trizondal) - wykład
Rodzaj: Zbiór danych dotyczących Piątej Rzeczpospolitej Polskiej
Aktualizacja wykładu: 16.11.2015

Niniejszy wykład poświęcony jest ogólnym informacjom oraz indeksowaniu innych wykładów dotyczących Pięciopolski. Jako, że niektóre tematy wymagają szerszego opracowania, część z nich będzie podana tutaj tylko w formie odnośników, zaś treść wykładów, do których one prowadzą, stanowi także integralną część tego wykładu. Możliwe, że ze względu na obszerność wykładu zbiorczego, kolejne informacje będą dodawane do tematu jako posty, a w tym (pierwszym) poście tematu będą do nich bezpośrednie odnośniki, tak by nie trzeba było grzebać w dyskusji pod wykładem.
Ze względu na brak materiałów łatwo dostępnych wykład ten będzie uzupełniany choć szczegółowo to wolno, radzę sprawdzić aktualizację przed przygotowaniem do egzaminu zaliczeniowego.


Zasadnicza część wykładu
Wykład należy rozpocząć od informacji, iż od 15 marca 2009 roku Piąta Rzeczpospolita Polska wraz z jej dobytkiem kulturowym i społecznym stanowi nieodłączną część Trizondalu, zaś od 3 marca 2010 roku także tereny dawnej VRP (tylko w niewielkiej części) stanowią integralną część Trizondalu. Kompetencje do zarządzania tymi terenami wywodzić należy z ich zarządu przez Rzeczpospolitą Sclavinii i Trizondalu, której kontynuatorem jest Państwo Trizondalskie. Warto też na wstępie już zaznaczyć, że VRP powstała ok. rok wcześniej niż Księstwo Trizondalu.

Stolicą Pięciopolski jest niezmiennie Pięciogród.
Zaś symbolami narodowymi:
Flaga
Obrazek

Godło:
Obrazek

Hymn
Nasz kraj wolny, niepodległy,
Co żył z wieku na wiek,
Jego dzieci wołają
Wolną, niepodległą Polskę.
//(Powtórz dwa ostatnie wersy)//
----
Oto, bracie, flaga dla Ciebie,
Własnoręcznie tkałem ją
Nocami nie spałem,
Łzami swymi myłem ją.
//(Powtórz dwa ostatnie wersy)//
----
Popatrz na nią, trzy kolory
To jest dany nam symbol.
Niech błyszczy przeciw wrogowi
Polski wieczną sławą.
//(Powtórz dwa ostatnie wersy)//
----
Wszędzie śmierć jest taka sama,
Każdy ginie tylko raz,
Ale tylko ten szczęśliwy,
kto umiera za swój kraj.
//(Powtórz dwa ostatnie wersy)//
//(Powtórz pierwszą zwrotkę)//


Pięciopolska z czasów włąsnej państwowości
Artykuł z Wandei Ludu, autorstwa Zenka Cysosza
(idź do źródła)
Świetny dziennikarski opis państwa.
Niedziałające odnośniki.
VRP (Piąta Rzeczpospolita Polska, Fałerpe, 5RP, Piąta Rzplita - jak zwał tak zwał)
Parę nudnych faktów i nikomu nieprzydatnych informacji o moim kraju. Najpierw historia.(cz 1) (skrótowo, by nie przynudzać)
VRP powstała 27 marca 2006r. na fora.pl (http://www.vrp.fora.pl) z inicjatywy przyszłego króla Zeusa oraz Fredka Marszczynogi przyszłego wybawiciela kraju od pierwszego wymienionego. Król miał prosty pomysł na kraj, mianowicie za pomocą swojego tajnego klonu oraz założonej przez klon partii pragnął stworzyć pozory demokracji i kontrolować cały kraj. Prawie 2 miesiące kraj rozwijał się , w międzyczasie zmieniając hosting na http://www.mojeforum.net/vrp. Jednak misterny plan króla zaczął się rozpadać z powodu konfliktu [powód jest zrozumiały głównie dla nas a jego fenomen może kiedyś przybliżę] z drugą osobą w kraju - demokratycznie wybranym prezydentem Tuskiem. Konflikt pokazał słabość monarchii i obrócił lud przeciw jej. Uporczywe próby utrzymania ustroju przez monarchę poprzez odebranie stanowisk demokratom doprowadziły do masowych ucieczek ludności z kraju. Dnia 27 czerwca 2006 roku dla emigrantów zostało założone przeze mnie forum na http://www.vrp.yoyo.pl (sic!) - /obecnie gazeta/. Przez okres tygodnia istniały równocześnie dwie VRP, jednak pierwowzór upadł z hukiem pod ciężarem władcy. Tusk został prezydentem ponownie. Jednak tyran nie poprzestał na nauczce jaką dostał i podejmował rozliczne próby opanowania republiki, co skutkowało serią cyklicznie wymierzanych banów. W kraju tymczasem po nieudanych rządach pierwszego prezydenta Tuska, rozpoczęła urzędowanie Rada Legislacyjna która na czele z Fredkiem Marszczynogą wykuła podstawy prawne kraju, a także zapewniła serwer. Rządy II prezydenta Mateusza72 zostały zakłócone przez pałającego zemstą Zeusa, tym razem założył konkurencyjne państwo i prowadził wielomiesięczne wojny zakończone status quo. Jednak VRP okazała się trwalsza od państwa Zeusa, które upadło z powodu konfliktu na linii król -prezydent jak i w VRP, efektem upadku tego państwa jest pośrednio Sclavinia. (koniec cz.1)

Specyfika i dane VRP:
Przede wszystkim VRP jest pionierem mikro-nacji typu phpbyprzemo co sprawia, że 98% aktywności kraju o forum, właściwie spamowisko co jest związane z niskim wiekiem sporej części obywateli. Trzecia to, że należy uważać na naszą reprezentację w V-Mundialu.
Podstawą prawną jest Konstytucja napisana przez Mateusza72 utwierdzające ustrój republikański z szerokimi uprawnieniami sejmu i prezydenta który jest jednocześnie premierem. Prezydent jest wybierany na 3 miesięczną kadencję obecnie ósma. Istnieją również dwa stanowiska bez-kadencyjne:
Administrator Techniczny (od początku Zenek Łod Benka) zajmujący się rozwojem, bezpieczeństwem i funkcjonowaniem forum oraz Jenerał wojska czyli Michałek. Wojsko posiada w miarę szerokie uprawnienia, jednak niezwykle rzadko ich używa. Dodatkowa informacja o wojsku: 7 żołnierzy. Sejm jest wybierany w wyborach pięcioprzymiotnikowych: równych, tajnych, powszechnych i proporcjonalnych. Mianowicie % jaki partia otrzymała w głosowaniu odpowiada liczbie wirtualnych mandatów jakie otrzyma z puli 100. Mandaty partie mogą rozdzielić wzajemnie wg. swoich posłów lub jak obecnie wytypować po jednym przedstawicielu, który głosuję za całą partię z siłą głosu równą ilości otrzymanych mandatów. Próg wyborczy wynosi 2 głosy. Sejm od trzech ostatnich kadencji jest podzielony przez dwie dominujące partie które pochłonęły kanapowców: Zjednoczenie Patriotyczne - partia rządząca (członkowie m.in: Zenek Łod Benka, Daniel Rawiński, Michałek) oraz współrządzące Porozumienie Centrum (jedyny znany członek PC w Wandystanie to Mateusz72). Obradom sejmu przewodniczy marszałek z partii rządzącej.
Rada Ministrów składa się z kilku ciał: Ministerstwa Gospodarki i Finansów, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości, Ministerstwa Kultury i Edukacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Promocji, a także kancelarii oraz tymczasowych urządów exemplum: Koordynator ds. Cintry. Kolejne stanowisko to niezawisły (choć król próbował) Sędzia wybierany na 5-miesięczną kadencje. Urząd Szeryfa czyli głównego moderatora został rozdzielony pomiędzy właścicieli działów, a także osoby posiadające uprawnienia administracyjne (Administrator Techniczny wraz z Prezydentem). Na czele 3 jednostek miejskich stoją burmistrzowie wybierani na 3-miesięczną kadencję.

Gdy już jesteśmy przy geografii, a skończyły mi się urzędy opiszę położenie VRP w świecie. Znajdujmy się w północnej części Kontynentu Wschodniego. Sąsiedzi: Od zachodu Królestwo Monderii, od północy Ocean & Corleone City. (nie pytać co to bo nikt nie wie) Od wschodu graniczymy z ziemiami znajdującymi się pod zarządem Unii Kontynentu Wschodniego, naszym jedynym południowym sąsiadem jest Cesarstwo Austro-Węgier. Do VRP należy również niewielki archipelag u jej wybrzeży. (na Surmeńskiej mapie świata najciemniejszy zielony). Stolica Pięciogród położona jest w głębi lądu w południowo zachodniej części kraju przy autostradzie D1 (wg. http://fox.gryf.info/mapy/kontynent-komunikacja.html), Drugie miasto Czerwińsk Zdrój umieszczone zostanie na największej wyspie archipelagu, zaś trzecie miasto Silesia na wschód od stolicy. Planowanie jest utworzenie również terytorium wydzielonego.
Polityka zagraniczna:
Kraje z którymi utrzymujemy stosunki dyplomatyczne:
- Królestwo Monderii
- Wolne Miasto Micropolis
- Konsulat Tyrencji i Luminatu
- Królestwo Surmenii
- Udzielne Księstwo Zakonu Templariuszy
- Republika Interlandu
- Wolna Republika Morvan
- Mandragorat Wandystanu
W przeszłości uznawaliśmy również Rzeczpospolitę Sclavięńską oraz Księstwo Trizondalu, lecz pod naciskiem Sarmacji traktaty zerwano.
Jesteśmy członkiem trzech organizacji mikroświatowych: Unii Kontynentu Wschodniego, Wspólnoty Paktu Wiedeńskiego oraz Mikroświatowej Unii Piłkarskiej.
Kraj zamieszkuje 298 osób z czego: 8 mieszkańców to stwierdzone klony, 21 posiada prawa wyborcze czynne. Mieszkańców zwykło nazywać się pięciopolanami choć nie jest to oficjalnie uznane.
Na koniec prezentuje symbole narodowe
http://micropedia.wikia.com/wiki/Grafik ... 82oVRP.jpg
http://micropedia.wikia.com/wiki/Grafika:FlagaVRP.jpg
A i aktualnie z powodu awarii serwera nie istniejemy na żadnej stronie.

Więcej: http://micropedia.wikia.com/wiki/Kategoria:VRP

Głowa Państwa - poczet
 • Monarchia Zeus (25 marzec 2006 - 27 czerwiec 2006 [de facto, monarcha nie zrzekł się tronu])
 • "0" Donald Tusk (24 maj 2006 - 26 czerwiec 2006)
 • I Donald Tusk (10 lipiec 2006 - 19 lipiec 2006) /Fredek Marszczynoga jako Naczelnik Rady Legislacyjnej/ (27 lipiec 2006 - 1 wrzesień 2006)
 • II Mateusz72 (3 wrzesień 2006 - 4 grudzień 2006)
 • III Zenek Łod Benka vel. Zenek Cysosz (4 grudzień 2006 - 4 luty 2007)
 • IV Marek Borowski (4 luty 2007 - 5 maj 2007)/Mateusz72 jako marszałek sejmu pełnił funkcje prezydenta/ (5 maj 2007 - 19 maj 2007)
 • V Willam Young (19 maj 2007 - 26 sierpień 2007)
 • VI Łukasz Nowocień (29 sierpień 2007 - 18 wrzesień 2007)
 • VII Daniel Rawiński vel. Ferenc Zagórski (3 październik 2007 - 31 grudzień 2007)
 • VIII Mateusz72 (4 styczeń 2008 - przerwana kadencja z powodu awarii forum;2008)
 • IX Daniel Rawiński vel. Ferenc Zagórski (16 maj 2008 - 20 sierpień 2008)
 • X Daniel Rawiński vel. Ferenc Zagórski (23 sierpień 2008 - 4 wrzesień 2008)
 • XI Mateusz72 (7 wrzesień 2008 - 12 listopad 2008)
 • XII Łukasz Nowocień (15 listopad 2008 - 19 grudzień 2008)
 • XIII Kazimierz Modliński (3 styczeń 2009 - 17 styczeń 2009)
 • XIV Mateusz72 (17 styczeń 2008 - 17 luty 2009) Zmiana od tej kadencji: Głową państwa zostaje Marszałek Izby Poselskiej i przejmuje kompetencje Prezydenta.
 • XV Daniel Rawiński vel. Ferenc Zagórski (17 luty 2009 - 15 marzec 2009)

Mapy VRP
Obrazek
VRP z okresu niepodległości

Obrazek
VRP jako region autonomiczny TrizondaluVRP w RSiT
Historia VRP w ramach RSiT, a przede wszystkim Związku Pięciopolskiego jako organizacji, która niemal przez równo rok zarządzała całym spadkiem Pięciopolski muszą zostać szerzej zbadane i opisane, dokumentów na ten temat nie brakuje. Tutaj znajduje się lista obecnie istniejących analiz:
VRP w Trizondalu
Piąta Rzeczpospolita Polska (lub Gubernatorstwo Pięciopolskie) jest jednym z 4 regionów autonomicznych Trizondalu. Jej stolicą jest Pięciogród. W chwili obecnej wciąż brakuje opracowań dotyczących regionu VRP w ramach niepodległego Trizondalu.

Przepisy dotyczące regionów autonomicznych Trizondalu (ze szczególną uwagą na Pięciopolskę), z konstytucji (idź do aktu prawneg):
Art. 17 [Rola regionów]
1. Regiony autonomiczne odgrywają w Trizondalu szczególną rolę. Są spoiwem społecznym dla jego mieszkańców i obywateli, a także przez współpracę międzyludzką stają się jednym z głównych czynników powodujących postęp i rozwój Trizondalu;
2. Za rozwój regionów autonomicznych i ich działalność odpowiadają ich mieszkańcy oraz władze regionu autonomicznego.
3. Regiony autonomiczne stanowią integralną część Trizondalu i społecznie oraz prawnie karygodne jest działanie na szkodę regionów jako całości, a także poszczególnych ich władz oraz mieszkańców;

Art. 18 [Przepisy ogólne]
1. Ze względu na historię i szacunek do tradycji Trizondal składa się z czterech regionów autonomicznych, dalej zwanych regionami.
2. Głównymi regionami Trizondalu są:
2.1. Pięciopolska – który jest spadkobiercą kultury, tradycji i historii dawnego państwa Piątej Rzeczpospolitej Polskiej;
(...)
3. Niniejsza Konstytucja oraz akty prawne zaznaczające wejście w życie na całym terytorium Trizondalu są obowiązującymi w każdym regionie;
4. Regiony Trizondalu mają równe prawa do posiadania swych Statutów zgodnych z aktami ogólnopaństwowymi, które określają kwestie istnienia regionu;
5. Naczelnik regionu jest odpowiedzialny za umieszczenie aktów prawnych związanych z funkcjonowaniem regionu w dzienniku praw;
6. O dokładnych strukturach rządowych regionu stanowi Statut regionu. W przypadku gdy akt taki nie istnieje lub nie odpowiada Konstytucji lub region nie posiada aktywnych obywateli, władzę nad regionem sprawuje głowa państwa, która osobiście lub przez powołaną do tego osobę koordynuje dalsze funkcjonowanie regionu. Dopuszcza się przekazania władzy nad regionem dla władz innego regionu Trizondalu;
7. Statut regionu zostaje przyjęty po podpisaniu go przez naczelnika regionu, a podpisanie jest poprzedzone konsultacjami z mieszkańcami regionu, chyba, że przepisy statutu stanowią inaczej;
8. Statut może być odrzucony, gdy za odrzuceniem opowiedzą się 2/3 mieszkańców regionu w referendum zorganizowanym przez naczelnika regionu na wniosek co najmniej połowy mieszkańców regionu, chyba, że przepisy statutu mówią inaczej.

Art. 19 [Polityka gospodarcza]
1. Region posiada własny skarb, który jest używany do realizacji celów regionu postawionych przez władze regionu
2. Władze regionu zobowiązane są do racjonalnego używania środków znajdujących się na koncie skarbu oraz minimalizacji możliwości powstawania długów i zobowiązań. Władze Centralne mogą umorzyć długi samorządu;
3. Władze Centralne zobowiązane są do pomocy finansowej i gospodarczej gdy o pomoc taką wystąpią władze regionu, a będzie ona niezbędna dla podtrzymania rozwoju i zapewnienia godnego bytu mieszkańcom regionu;
4. Władze regionalne mają prawo prowadzić politykę fiskalną regionu, stanowić przepisy dotyczące obciążeń podatkowych, dotacji i innych spraw finansowych. Przepisy takie nie mogą jednak pokrywać się z przepisami ustanowionymi przez Władze Centralne.

Art. 20 [Sprawy kultury]
1. Obywatele zobowiązują się chronić i szanować różnorodność regionów wynikającą z ich tradycji i historii.
2. Dopuszcza się ustanowienie tytułów honorowych bez przywilejów naruszających równość obywateli oraz własnych odznaczeń w celu gratyfikacji mieszkańców przez władze regionu;
Aktywność Pięciopolski w czasach niepodległości
Autor: Zenek Cysosz
(idź do wykresu!)

Obrazek
IDŹ DO FORUM VRP (KLIK)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 16 lis 2015, 00:55 przez Marcel Hans, łącznie zmieniany 1 raz.
(-) Marcel Hans,
honorowy obywatel Trizondalu

Awatar użytkownika
Pięciopolski Ruch Narodowy
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 18 maja 2015, 22:35
Data V-narodzin: 25 mar 2006
Miejsce V-Zamieszkania: Bastion-2
V-Pochodzenie: VRP
Kontakt:

Re: Piąta Rzeczpospolita Polska [wykład zbiorczy]

Post autor: Pięciopolski Ruch Narodowy » wtorek 03 lis 2015, 00:12

Ach ta krzywa flaga.
P.R.N a.k.a O.W.P.

Awatar użytkownika
Marcel Hans
Trizondal
Posty: 4706
Rejestracja: sobota 28 mar 2015, 16:30
Data V-narodzin: 0-11-2006
Miejsce V-Zamieszkania: Rottera (Dalmencja)
V-Pochodzenie: Trizondal
ID: TRI-003

Re: Piąta Rzeczpospolita Polska [wykład zbiorczy]

Post autor: Marcel Hans » wtorek 03 lis 2015, 16:35

Taka była we źródle :)
Może Zenku coś opiszesz dla UK?
(-) Marcel Hans,
honorowy obywatel Trizondalu

Awatar użytkownika
Pięciopolski Ruch Narodowy
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 18 maja 2015, 22:35
Data V-narodzin: 25 mar 2006
Miejsce V-Zamieszkania: Bastion-2
V-Pochodzenie: VRP
Kontakt:

Re: Piąta Rzeczpospolita Polska [wykład zbiorczy]

Post autor: Pięciopolski Ruch Narodowy » wtorek 03 lis 2015, 19:32

Wiem, że we źródle, jak nauczyłem się PS było już za późno poprawiać flagę, nota bene źle wykonaną, bo nie jest wekotorowa.
Zacząłem staż w UTK, na razie nie chce mi się pisać za dużo.
P.R.N a.k.a O.W.P.

Awatar użytkownika
Marcel Hans
Trizondal
Posty: 4706
Rejestracja: sobota 28 mar 2015, 16:30
Data V-narodzin: 0-11-2006
Miejsce V-Zamieszkania: Rottera (Dalmencja)
V-Pochodzenie: Trizondal
ID: TRI-003

Re: Piąta Rzeczpospolita Polska [wykład zbiorczy]

Post autor: Marcel Hans » środa 04 lis 2015, 09:55

Ale jak znajdziesz czas, UK nie zamykamy :)
Słuchaj, a może masz jakieś materiały, które warto by było wstawić w formie źródłowej od razu?
(-) Marcel Hans,
honorowy obywatel Trizondalu

Awatar użytkownika
Pięciopolski Ruch Narodowy
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 18 maja 2015, 22:35
Data V-narodzin: 25 mar 2006
Miejsce V-Zamieszkania: Bastion-2
V-Pochodzenie: VRP
Kontakt:

Re: Piąta Rzeczpospolita Polska [wykład zbiorczy]

Post autor: Pięciopolski Ruch Narodowy » środa 04 lis 2015, 20:21

W sumie tylko ustawy (te nieuchylone są na stronie Resztek) i prezentacje partii. Także książkę, ale do niej nie mam praw autorskich.
P.R.N a.k.a O.W.P.

Awatar użytkownika
Marcel Hans
Trizondal
Posty: 4706
Rejestracja: sobota 28 mar 2015, 16:30
Data V-narodzin: 0-11-2006
Miejsce V-Zamieszkania: Rottera (Dalmencja)
V-Pochodzenie: Trizondal
ID: TRI-003

Re: Piąta Rzeczpospolita Polska [wykład zbiorczy]

Post autor: Marcel Hans » środa 04 lis 2015, 20:51

Książka? A powiesz o niej coś więcej?
Co do ustaw, to myślę, że temat dziedzictwa prawnego po VRP jak najbardziej do Uniwersytetu się nada.
(-) Marcel Hans,
honorowy obywatel Trizondalu

Awatar użytkownika
Pięciopolski Ruch Narodowy
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 18 maja 2015, 22:35
Data V-narodzin: 25 mar 2006
Miejsce V-Zamieszkania: Bastion-2
V-Pochodzenie: VRP
Kontakt:

Re: Piąta Rzeczpospolita Polska [wykład zbiorczy]

Post autor: Pięciopolski Ruch Narodowy » środa 04 lis 2015, 20:58

Autobiografia Mateusza 72 "Olimpiada".
P.R.N a.k.a O.W.P.

Awatar użytkownika
Marcel Hans
Trizondal
Posty: 4706
Rejestracja: sobota 28 mar 2015, 16:30
Data V-narodzin: 0-11-2006
Miejsce V-Zamieszkania: Rottera (Dalmencja)
V-Pochodzenie: Trizondal
ID: TRI-003

Re: Piąta Rzeczpospolita Polska [wykład zbiorczy]

Post autor: Marcel Hans » środa 04 lis 2015, 21:05

A właśnie, przydałoby się spisanie krótkich przynajmniej notek biograficznych dla Bohaterów Pięciopolski, tak jak to mają Trizondalczycy (po części).
Co do Mateusza, masz z nim kontakt by zapytać o zgodę?
(-) Marcel Hans,
honorowy obywatel Trizondalu

Awatar użytkownika
Pięciopolski Ruch Narodowy
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 18 maja 2015, 22:35
Data V-narodzin: 25 mar 2006
Miejsce V-Zamieszkania: Bastion-2
V-Pochodzenie: VRP
Kontakt:

Re: Piąta Rzeczpospolita Polska [wykład zbiorczy]

Post autor: Pięciopolski Ruch Narodowy » środa 04 lis 2015, 21:09

Mam kontakt i odmowę, nie chce swoich danych w internecie. To co jest wystarczająco koszerne pozostało w micropedii.
P.R.N a.k.a O.W.P.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wydział Dziejów Państwa Trizondalskiego”