Źródło pierwotne i wtórne

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marcel Hans
Trizondal
Posty: 4706
Rejestracja: sobota 28 mar 2015, 16:30
Data V-narodzin: 0-11-2006
Miejsce V-Zamieszkania: Rottera (Dalmencja)
V-Pochodzenie: Trizondal
ID: TRI-003

Źródło pierwotne i wtórne

Post autor: Marcel Hans » poniedziałek 02 lis 2015, 00:41

Data powstania: 02.11.2015
Miejsce pierwszego opublikowania: Uniwersytet Królewski (Trizondal)
Autor: Marcel Hans

By móc dobrze zrozumieć źródła historyczne oraz wykłady i dokumenty tutaj zamieszczane, chciałbym Wam przybliżyć tematykę podziału źródeł ze względu na ich rodzaj. Poniżej wskazane definicje mają jak najbardziej zastosowanie dla nauk historycznych w mikronacjach. Właściwie to tutaj każdy z nas ma możliwość obcowania z pierwotnymi źródłami w każdej chwili bez większych problemów. Wystarczy nam wejść tylko na archiwalne strony gazet, archiwalne fora i już dotykamy historii.
W sposób najbardziej ogólny źródła historyczne możemy podzielić na pierwotne i wtórne:
1. Źródła pierwotne to cegiełki historii. Te ślady ludzkiej przeszłości zawierają się w ideach, zwyczajach, instytucjach, języku (językach), literaturze, wytworach materialnych i innych śladach życia i działalności różnych ludzi.

Materiały źródłowe fascynują bo są prawdziwe i osobiste – historia ma w ten sposób wymiar jednostkowy, ludzki. Używając ich można dotykać życia ludzi, którzy są postaciami historycznymi a jednak zostają ciągle po prostu ludźmi.

2. Źródła wtórne to przede wszystkim Interpretacja źródeł pierwotnych. To sposób, w jaki historyk poznaje kawałek historii. Tak jak dobra opowieść, dobre opracowanie ukazuje nie tylko historię, ale mówi także coś na temat współczesności. Wybitni historycy pomagają nam dojrzeć aspekty przeszłości oraz kondycji ludzkiej, których nie bylibyśmy w stanie sami odnaleźć.
Historycy często nie są zgodni w interpretacjach. Niektóre fakty są niejednoznaczne. Historycy zadają różne pytania o historię, posiadają różne systemy wartości i do materiałów przystępują z różnymi poglądami na temat świata. Z tych i innych powodów historycy często tworzą różne interpretacje tego samego wydarzenia. Na przykład, wielu historyków uważa Rewolucję Francuską za wynik wiary w wolność, równość i braterstwo, inni postrzegają ją jako rezultat wymogów gospodarczych rozwijającej się klasy średniej.
Teatr NN, Leksykon Lublin
(idź do źródła)
(-) Marcel Hans,
honorowy obywatel Trizondalu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wydział Dziejów Państwa Trizondalskiego”