Rok 2012 w Trizondalu, zmiana ustroju - publicystyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marcel Hans
Trizondal
Posty: 4706
Rejestracja: sobota 28 mar 2015, 16:30
Data V-narodzin: 0-11-2006
Miejsce V-Zamieszkania: Rottera (Dalmencja)
V-Pochodzenie: Trizondal
ID: TRI-003

Rok 2012 w Trizondalu, zmiana ustroju - publicystyka

Post autor: Marcel Hans » sobota 31 paź 2015, 00:36

Data powstania: rok 2012
Miejsce pierwszego opublikowania: Trizondal
Rodzaj publikacji: różne artykuły publicystyczne i analityczne dotyczące wydarzeń z roku 2012
Kontest historyczny: w roku 2012 dochodzi do obdykacji ostatniej koronowanej głowy Trizondalu - JKM Tomasza I, którego korona poraz pierwszy została założona w listopadzie roku 2010 podczas mianowania Marcina von Biberstein-Krasickiego na JKM Marcina II - pierwszego króla Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu.

31.12.2012 Rok 2012, artykuł podsumowujący rok 2012 w Gazecie Górniczej (idź do źródła):
Powoli dobiega już końca rok 2012, jeszcze tylko 7 godzin i rozpocznie się rok 2013. Będzie to już 6 rok istnienia Trizondalu, a trzeci od chwili ogłoszenia niepodległości Królestwa Trizondalu (7 stycznia 2011 roku). W Trizondalu trwa obecnie plebiscyt na wydarzenie roku 2012, warto przyjrzeć się tym minionym już dwunastu miesiącom w sposób chronologiczny. I właśnie to będzie tematem artykułu.



Styczeń – miesiąc kryzysu
Zobacz na mnie. Tak, tego po prawej. Kliknij na flagę. Co widzisz? O rety, brak postów? Walnij się głową o ścianę! Mocno! Jeszcze raz spójrz. Łał, brak ludzi. Dobrze zauważasz. To czemu w takim razie ty, niewinny, powinieneś coś robić, jeśli to nic nie da? Przecież nie mamy nowych, a starzy się wypalili. Walnij się jeszcze raz. Za mało? To znów, pomogę ci tym razem. Lepiej? Jesteś idiotą!
Styczeń to symbol trwającego od września kryzysu społeczno-politycznego w Królestwie Trizondalu. Ówczesny król JKM Tomasz I postanowił spróbować ożywić kraj wygłaszając przemówienie, którego część zacytowano wyżej. Oprócz tego rozpoczęto próby ożywienia mieszkańców przez prace w Sejmie Wielkim – którego członkiem mógł być każdy aktywny obywatel. W ankiecie organizowanej 19 stycznia na pytanie „Czy podniesiemy się z kryzysu?” 56% ankietowanych wątpiło, pozostałe 44% było dobrej myśli. Nikt nie zwątpił.


Luty – miesiąc ciszy i zamordyzmu
Zniesienie federacji, parlament zwoływany tylko co jakiś czas i nieograniczona władza króla – to były postulaty zmian ustrojowych, które padały w Sejmie Wielkim. Cieszyły się sporym poparciem. Jedynie Michał Słota postulował wprowadzenie republiki, ale także ze specjalnymi „udziwnieniami”. Od roku 2011 to właśnie luty 2012 był najsłabszym pod względem aktywności miesiącem w historii niepodległego Królestwa Trizondalu. Pozytywnym wydarzeniem lutego było odrodzenie Kolei Trizondalskich TriBahn, które szybko były jedną z najaktywniejszych firm w kraju.


Marzec – koniec monarchii
3 marca ( w rocznicę powstania RSiT) ogłoszono referendum nad kwestią zniesienia federacji i wprowadzenia państwa centralistycznego. Po ostrej wymianie zdań władcy z Marcelem Hansem i dalszej kłótni każdego z każdym na forum doszło do abdykacji JKM Tomasza I. Funkcję Naczelnika Królewskiego pełnił Marcin Sokołowicz, który przekazał uprawnienia wyboru tymczasowej głowy państwa Sejmowi Wielkiemu. Naczelnikiem Królewskim został Marcel Hans. Ogłoszono referendum nt. zmiany ustroju, które zakończyło się takim wynikiem:

1. Udział w referendum wzięło 12 obywateli, co stanowi 75% liczby uprawnionych do głosowania;
2. Za monarchią opowiedziały się 4 osoby, co stanowi 33% wszystkich głosujących;
3. Za republiką opowiedziało się 8 osób, co stanowi 67% wszystkich głosujących.


Kwiecień – 8 rozdziałów konstytucji
9 kwietnia zakończono wstępne prace nad konstytucją, które rozpoczęto jeszcze w marcu (20.). Nowa konstytucja wprowadzająca republikę miała składać się z 8 rozdziałów. Ostatecznie Trizondal stał się republiką 16 kwietnia 2012 roku i jednocześnie zmienił nazwę państwa na „Trizondal” bez członu oznaczającego ustrój. 23 kwietnia pierwszym prezydentem Trizondalu zostaje wybrany Simon von Landsbergen większością 57% głosów w stosunku do 36% oddanych na jego jedynego konkurenta – Roberta Dąbskiego-Hansa. Prezydent Trizondalu zajmuje się także odrodzeniem Trilandu. Warto zaznaczyć, że do Trizondalu powrócił po długiej przerwie razem z Ferencem Zagórskim 3 marca tego samego roku.


Maj – miesiąc rozkwitu
Maj był trzecim miesiącem wzmożonej aktywności po półrocznej przerwie. W ciągu miesiąca ożywać zaczęły instytucje kulturalne i praca oraz samorządy. Był to miesiąc wzmożonej przebudowy systemu prawnego, wyglądu działów na forum oraz aktywizacji nowych mieszkańców, którzy zdążyli się zarejestrować jeszcze w kwietniu. Także sprawy międzynarodowe nie przeszły bez echa. Społeczeństwo trizondalskie po roku od upadku RSiT doczekało się wreszcie porządnego omówienia historii tego jakże niesamowitego i aktywnego państwa (tu).


Czerwiec – najistotniejsze sprawy poruszone
Czerwiec 2012 okazał się być miesiącem dyskusji nad najistotniejszymi sprawami dla Trizondalu. Pierwszą była sprawa opłacenia serwera Trizondalu, którego dotychczasowym właścicielem pozostaje (do końca roku) JKW Tomasz I – już obywatel Księstwa Sarmacji. Także w czerwcu zaczęto się zastanawiać nad dopłatami w markach za posty, które miałyby być różne dla różnych działów. Padł też pomysł ożywienia Galerii Dalmenckiej, która niestety znów trochę zamarła. Kolejnym pomysłem było uczczenie 2000 dni Trizondalu. W czerwcu zaczęło się pierwsze naliczanie punktów do rankingu miejscowości i regionów w ramach Kapituły Honoru. Jak wiele z tych wszystkich planów wykonano, okaże się w następnych miesiącach. Warto dodać, że w czerwcu rozkwit przeżyła VRP.


Lipiec – nowy prezydent wybrany!
23 lipca 2012 roku I Zastępca Prezydenta Trizondalu Ozzy Washburn ogłosił oficjalne wyniki II. wyborów prezydenckich w kraju. Po braku jakiejkolwiek kampanii prezydenckiej nową głową Trizondalu wybrany został Robert Dąbski-Hans otrzymując 50% wszystkich głosów, jego jedyny kontrkandydat Simon von Landsbergen ubiegający się o reelekcję dostał jedynie 33,33% głosów. 16,67% głosów to były głosy puste. Zastępcą Roberta Dąbskiego-Hansa został Daniel Saryoni. Warto dodać, że 20 lipca Simon von Landsbergen złożył w Trybunale Krajowym pozew przeciwko Teleloto o niezwrócenie pieniędzy z niezorganizowanej loterii. Lipiec był początkiem 14. sezonu TLP, tym razem z dwoma ligami i licznymi nowymi drużynami.


Sierpień – goryle w sądzie!
3 sierpnia Robert Dąbski-Hans jako urzędujący prezydent składa w sądzie wniosek o ukaranie Simona von Landsbergena z powodu bezprawnego przelania ponad 20 tys. marek z konta Arcyksięstwa Trilandu na jego własne. Początkowo Simon von Landsbergen twierdził, że pieniądze przelał jako formę wynagrodzenia za swoją pracę. Wtedy też Simon von Landsbergen podczas rozprawy na kolejne pytania sędziego Marcina Sokołowicza wstawił zdjęcia goryli. Później zniknął przekazując informację, że v-umiera. Mimo to sąd skazał go na banicję. Wyrok o tyle słuszny, że w świecie wirtualnym nie ma ostatecznej śmierci i można by w ten sposób omijać wyroki sądowe. 28 sierpnia z funkcji Prezydenta zrezygnował Robert Dąbski-Hans. Funkcję I. Zastępcy zaczął aktywnie pełnić Daniel Saryoni.


Wrzesień – upadłe gmachy
W Trizondalu wiele mieliśmy aktów prawnych, które nie do końca odpowiadały rzeczywistości, ale nigdy nie mieliśmy aktu, który nie został zastosowany nigdy. Aż do września, gdy weszły regulację o siedzibach. Siedziby wybudowano w Dalmencji i tylko tam. Ostatecznie p.o. Prezydenta Saryoni zawiesił obowiązywanie ustawy. Przełomowym okazał się pomysł wprowadzenia dowodów osobistych, który zaproponował jeszcze za kadencji Simona von Landsbergena Ozzy Washburn. Niestety idea ta nie została wdrożona w życie. Padła ze strony Adriana Potockiego propozycja powołania Unii Metropolitalnej zrzeszającej stolice regionów Trizondalu. Pomysł pozostał niezrealizowany.


Październik – 3 prezydent
23 października ogłoszono wyniki wyborów na prezydenta Trizondalu, wygrał je Ozzy Washburn, który nie miał konkurentów. I. Zastępcą został Willam Young. Ostatnie dni urzędowania Daniela Saryoniego to nadanie pierwszych w historii niepodległego Trizondalu odznaczeń i pierwszy miesiąc działalności TPT. P.o. Prezydenta Daniel Saryoni był także hojny dla dziennikarzy zapewniając im aż do 800 mrk za jedno wydanie gazety. Październik był jednak przede wszystkim miesiącem przygotowań do Kongresu Intelektualistów, który organizowano od 12 listopada.


Listopad – miesiąc intelektualistów
30 osób z ponad tuzina mikronacji wzięło udział w największym szczycie międzynarodowym roku, mowa o I. V-Światowym Kongresie Intelektualistów, który trwał od 12 do 18 listopada tego roku. Wszyscy uczestnicy napisali łącznie niemal pół tysiąca wiadomości, które przyczyniły się do stworzenia wytycznych dotyczących naprawy polskich mikronacji. To w listopadzie padły pomysły dotyczące kodów pocztowych i później znaczków. Pojawiła się nadzieja na wprowadzenie dowodów osobistych. W jedenastym miesiącu roku rozpoczął się 15. sezon TLP – już z jedną ligą.


Grudzień – wzmożona aktywność
Grudzień okazał się miesiącem wzmożonej aktywności. Udało się powołać aktywne władze Trilandu – Arcyksięcia Roberta Schmitza. Trizopolis od teraz będzie mogło mieć własnego zarządce miejskiego. Po odejściu Ferenca Zagórskiego trwają zgłoszenia na funkcję Sędziego Federalnego. Trwają przenosiny forum na nowy serwer, który zapewnił Marcin von Biberstein-Krasicki. Na wydarzenie roku zgłoszono:
 • V-Światowy Kongres Intelektualistów
 • Reaktywacja Air Trizondal
 • Rozprawa o ważności trilandzkiej elekcji
 • Skasowanie zawartości forum Trilandu przez Simona von Landsbergena
 • Zmiana ustroju na republikański
 • Wprowadzenie i nadanie odznaczeń
 • Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących obywatelstwa
 • Znaczki pocztowe
 • Kpina z powagi sądu przez Simona von Landsbergena
 • Reformy: adresy, infrastruktura, poczta
 • Ranking miejscowości i regionów
 • Aktywna liga piłkarska
 • Wprowadzenie wojska kontraktowego
To tyle jak na rok 2012. W roku 2013 życzymy wszystkim dużo szczęścia i pomyślności, a no i oczywiście stałego łącza do internetu!
Poniżej zamieszczone artykuły stanowią wybór publicystyki dotyczącej wydarzeń w Trizondalu z roku 2012 krótko przed i zaraz po abdykacji Jego Królewskiej Mości Tomasza I. Czytają je należy pamiętać o kontekście historycznym oraz zwrócić uwagę, jak wówczas współcześnie postrzegali te wydarzenia, a jak dziś należy je oceniać.

01.03.2012 - Powrót Górniczej, artykuł Gazety Górniczej (idź do artykułu)
25.03.2012 - Trizondalska wiosna, artykuł Gazety Górniczej (idź do artykułu)
04.04.2012 - Gwałtowna przemiana, artykuł Gazety Górniczej (idź do artykułu)
15.04.2012 - Sztandar wyprowadzić, artykuł Gazety Górniczej (idź do artykułu)
(-) Marcel Hans,
honorowy obywatel Trizondalu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wydział Dziejów Państwa Trizondalskiego”