3. Święto Odrodzenia Sclavinii

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marcel Hans
Trizondal
Posty: 4706
Rejestracja: sobota 28 mar 2015, 16:30
Data V-narodzin: 0-11-2006
Miejsce V-Zamieszkania: Rottera (Dalmencja)
V-Pochodzenie: Trizondal
ID: TRI-003

3. Święto Odrodzenia Sclavinii

Post autor: Marcel Hans » czwartek 04 lut 2016, 22:05

Data powstania: 12.05.2010
Miejsce pierwszego opublikowania: Czat RSiT
(idź do źródła)


W maju 2007 roku doszło do odrodzenia Sclavinii jako Rzeczpospolitej, o czym pisał szerzej Guedes de Lima:
(...) 12 maja 2007 roku w odrodzenie Sclavinii jako Rzeczpospolitej udział wzięli kolejno: Michał Stoyałowski, Emil Potocki, Izaak Amadej, Guedes de Lima, Stanisław Gertald, Daniel Wiński, Michaił Sajganik, Mariano da Silva Barbossa czy Piotr von Thorn-Cetnarovich. (...)
Z tej okazji 12 maja 2010 roku(ok. 2 tygodnie przed odłączeniem RSiT do Sarmacji) zorganizowano uroczystości państwowe, oto przemówienia z tamtego okresu:

Przemówienie Prezydenta RSiT Jana Dmowskiego y Potockiego:
Drodzy Sclavinczycy,
Trizondalczycy,
Obywatele,
Goście z całego v-świata!

Dziś, w symbolicznym i światecznym dniu odrodzenia Sclavinii, mam przyjemność wygłosić kilka słów dla uczczenia tej rocznicy.
Święto Odrodzenia Sclavinii w tym roku nabiera jeszcze bardziej symbolicznego znaczenia, biorąc pod uwagę wydarzenia ostatnich dni. Uzyskaliśmy niepodległość, jest to wydarzenie
niezwykle ważne, przełomowe w naszych dziejach. Dzisiaj wspólnie będziemy budować nowe, potezne panstwo. To od nas zalezy, jaki będzie miało kształt. Gorąco zachęcam do wytezonej pracy,
bez watpienia osiagniemy sukces! Razem zacznijmy budować panstwo sprawiedliwe, mocne, gdzie kazdy obywatel moze się zrealizować w taki sposob, w jaki zapragnie! Nawiązując do tradycji Rzeczpospolitej Sclavińskiej,
zwyciężymy!
Przemówienie Michała bar. Augusta Staropodlaskiego:
Czcigodny Panie Prezydencie!
Wielki Mistrzu Zakonu Strażników Jednorożca!
Wasze Ekscelencje!
Przyjaciele i Obywatele Rzeczypospolitej!


Nie ma dnia, abyśmy czegoś lub kogoś nie wspominali. W każdym z nas pozostaje po kimś lub po czymś wspomnienie, które budzi w nas radość lub nostalgię, czasami również smutek.
Dzisiaj wspominamy szczególne wydarzenie, które odegrało wysoką rolę w historii Polskiego mikroświata. Równo 3 lata temu, powstała Rzeczpospolita Sclavinska, państwo które ewoluowało z wcześniejszego Królestwa

Jak kiedyś napisałem w swoim prostym wierszu:

"I choć Republika
swe zaczątki w Królestwie miała.
Żadna tyrania
tam nie zastała. "


Z pewnością, wielcy Sclavinczycy, którzy budowali Rzeczpospolitą, nie chcieli w niej wprowadzić rządów wyłącznie dla własnej korzyści, chcieli stworzyć świat, który uszczęśliwi i w miarę możliwości zaangażuje każdego, zainteresowanego internautę. Szkoda, że często zapominamy o tym, że mikronacja powinna być zabawą, jednak ponad wszystko dla ludzi umiarkowanych i umiejących się zaangażować.

Ukochani Rodacy!

Dzisiejszy dzień, jest dla nas dniem szczególnym. Nie możemy stanąć obojętnie wobec rocznicy, którą dzisiaj obchodzimy. Należy z radością wspominać te 3 lata, w czasie których narodził się wytrwały Naród. Naród, który wytrzymał tak wiele kryzysów aktywności, i który w czasie najmniejszych zainteresowań mikronacjami, był supermocarstwem pod względem aktywności.
Jednak należy z nostalgią i często ze smutkiem spojrze w tył i zobaczyć jak wielu rodaków naszych opuściło rodzinne ziemie. W tych szczególnych dniach musimy o nich pamiętać. Być może noszą w swoim sercu Najjaśniejszą Sclavinię, którą razem z nami budowali. Musimy kontynuować ich dzieło.

Nie możemy się cofnąć. Czas wymaga od nas coraz to nowszych poświęceń. Historia zapisuje na swoich kartach nasze poczynania. Sprawmy, aby karty naszej Narodowej historii były obfite w męstwo, sprawiedliwość i poszanowanie tradycji. Niechaj każdy z nas powstanie dzielnie i powie całemu światu: "Tak, jestem Sclavinczykiem! Nie ustanę w budowie mojego Domu". Ojczyzna i ojcowie Nasi oczekują tego od nas. Przez wzgląd na to wszystko co było, przez wzgląd na te doświadcznia których nauczyliśmy sie w Sclavinii, walczmy o lepszy byt!

Panie Prezydencie!
Wasza Eminencjo Wielki Mistrzu!
Sclavinczycy!

Pamiętajmy o pozytywnych aspektach współżycia Naszego z Księstwem Sarmacji. Przez okres tych ponad 2 lat z pewnością wiele się nauczyliśmy. Sporo wnieśliśmy do Księstwa jak również dużo zyskaliśmy. Apeluję, abyśmy po uzyskaniu pełnoprawnej Niepodległości nie czynili wizerunku ciemiężcy dla Narodu Sarmackiego. Sami chcieliśmy wejść do Unii i tak się stało. Jako Naród dumny, pokażmy nasze plusy. Pokażmy wartości przyjaźni i poszanowania Narodów. Nie wstydźmy się być Narodem otwartym. Wszak tego chcieli by nasi przodkowie.
Sprawiedliwość podstawą niepodległości.

Ukochani Rodacy!
Trizondalczycy i Pięciopolanie!

W tym szczególym dla nas dniu, chciałbym sobie jak również wam życzyć wytrwałości i chęci do wspólnej pracy. Oby każdy z nas znalazł siły i czas do budowania Niepodległej Ojczyzny dla Trojga Narodów.

Z braterskim słowem otuchy
Oddany w służbie Sclavinii
Emil Potocki:
Rzeczpospolita nie powinna nigdy zapomnieć, co było celem jej utworzenia. Nie partyjność, nie biurokracja i nie dążenie do obsadzenia jak największej liczby stanowisk. Powstała, jako alternatywa dla realnego świata. Jako państwo, w którym nie dążymy jedynie do władzy, jako miejsce, w którym będziemy wolni od tego co niesie świat realny. Chcieliśmy budować państwo inne niż wszystkie, państwo prawdziwie wolne i dające przyjemność każdemu. Gdy razem z Michałem Stoyałowskim, Guedesem de Limą, Izaakiem Amadejem i innymi, wielce zasłużonymi obywatelami tworzyliśmy Rzeczpospolitą Narodów, a potem Sclavinię przyświecała nam myśl stworzenia państwa lepszego od tego które znamy: państwa, w którym władza będzie działała dla dobra wszystkich, państwa, w którym nikt nie jest szykanowany ze względu na swoje poglądy, państwa, które jest prawdziwie wolne. Wydaje mi się, że cel swój osiągnęliśmy, a Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu zmierza właśnie w tym kierunku, w kierunku wolności.
Guedes de Lima:
Drodzy Rodacy!
Drodzy Współobywatele!
Przyjaciele Rzeczpospolitej!


Historia patrzy w Nasze serca Rodacy! Widzi i zna Nasze intencje oraz zamiary, które są czyste i rzetelne. Naszym priorytetowym celem niech jest wolna, sprawiedliwa i wielka Rzeczpospolita. Dziś czas jest dla ludzi silnych i odważnych, ci bowiem tylko mogą uzyskać zwycięstwo i uwolnić Rzeczpospolitą z rąk traktatu inkorporacyjnego łączącego Nas z Księstwem Sarmacji. Wierzę, że Sclavińczycy pamiętający czasy Rzeczpospolitej Sclavińskiej okażą się silnymi i odważnymi jednostkami, na miarę czasów, których doczekała Nasza Ojczyzna. Głęboko wierzę, iż dzisiejszy dzień – obchody 3-lecia istnienia Sclavinii stanie się symboliczny, bowiem nie ma mowy o wolności i suwerenności bez okazania patriotyzmu! Razem z Naszymi przyjaciółmi Pięciopolanami i Trizondalczykami musimy stanąć ramie w ramię i walczyć o cele, których żądamy i które należą się Naszej ojczyźnie!

Rodacy!

Sclavinii z całą pewnością należy się pełna niepodległość, bez płacenia za nią Sarmacji swoim terytorium. Jednak nie zmienimy treści traktatu inkorporacyjnego i będziemy musieli tworzyć Swoją Ojczyznę od nowa! W imię tradycji sclavińskiej, w imię Jednorożca Sclavińskiego, niechaj każdy czujący się Sclavińczykiem zadeklaruje w swoim sercu oddanie i poświęcenie dla odbudowy tego co wkrótce utracimy! Przez pewien czas będziemy Małą Sclavinią, taką Sclavinią wędrowną... zanim osiądziemy i odnajdziemy swoje miejsce na mapie mikroświata.

Gdy w czasach dzisiejszych słowa suwerenność i niepodległość na przemian są na ustach mikroświata – to my stwierdzamy: cenimy i szanujemy Księstwo Sarmacji tak jak inne narody, ale nie ma takiej mocy, która by nas przekonała, że Sarmacja to jest taka mikronacja, która by Nas siłą przy sobie zatrzymała. Nie żywimy w stosunku do nikogo agresywnych zamiarów, co jest chyba jasnym i nie ulega wątpliwości, tak samo jak nie ulega wątpliwości, że przeciwstawimy się wszystkimi środkami, bez reszty, każdej próbie bezpośredniego lub pośredniego naruszenia interesów, praw i godności naszego państwa. W wypadku niepodległości bez względu na wiek i doświadczenie, każdy mężczyzna i każda kobieta będzie potrzebna w budowie tego o co zabiegamy!

Tak Nas nauczono, by dbać i trwać w przekonaniu, że Sclavinia jest najważniejsza, bowiem gdyby tak nie było nie bylibyśmy dzisiaj tak zdecydowanie na opuszczenie Korony Księstwa Sarmacji.

Przyjaciele Rzeczpospolitej!

Gdy patrzę na Was dziś, jako współzałożyciel Sclavinii jestem pełen dumy! Wierzę i zapewniam młodsze pokolenia, że tak samo na moim miejscu czuliby się wielcy mężowie stanu, których dziś już z Nami nie ma. Hołd pamięci i zasługom: Marka Janiszewskiego, Sobejko Lanskauskasa, Barjuana Lowenbrau Wattsa, Jordana van Zjoma, Vincenzo Skibolliego, Izaaka Amadeja, Daniela Wińskiego, Radecco Radecco, Teresy Weber, Kacpra Kruczka, Pedra Cavalaria, Stanisława Gertalda, Piotra Cetnarowicza, Aarona Rozmana, Mateusza Iontza, Michała Stoyałowskiego oraz wszystkich tych, których pominąłem, a z którymi budowałem i tworzyłem marzenie o silnej, wolnej i wiecznej Sclavinii!

Jeszcze Sclavinia nie zginęła – i nie zginie!

(-)Guedes bnt de Lima,
Współzałożyciel Rzeczpospolitej Sclavińskiej.
Przemówienia zebrał Maciej Sienkiewicz

Warto zestawić treść przemówień ze stanowiskiem niektórych osób w temacie nielegalnej secesji Sclavinii.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wydział Dziejów Państwa Trizondalskiego”