Trizondalski model gospodarki

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marcel Hans
Trizondal
Posty: 4706
Rejestracja: sobota 28 mar 2015, 16:30
Data V-narodzin: 0-11-2006
Miejsce V-Zamieszkania: Rottera (Dalmencja)
V-Pochodzenie: Trizondal
ID: TRI-003

Trizondalski model gospodarki

Post autor: Marcel Hans » czwartek 19 lis 2015, 17:23

Data pierwszej publikacji: lipiec 2013
Miejsce pierwszej publikacji: Akademia Nordyjska (Nordia)
Autor publikacji: Marcel Hans
"Trizondalski model gospodarki"
Już sam tytuł mojego wykładu, zanim wywiad ten powstał wzbudził pewną kontrowersję, bo czy Ultimate Points jest trizondalskim modelem gospodarki? Trizondal korzysta z Ultimate Points od 2010 roku (początkowo zakładano, że będze to tylko przejściowa forma w oczekiwaniu na Atamana), wcześniej korzystaliśmy z Państwowej Kasy Usługowej, a jeszcze wcześniej z systemów, a właściwie banku Księstwa Sarmacji. Jednak to Ultimate Points jest tym systemem obrotu pieniądza, który przetrwał najdłużej i który dostosowaliśmy do potrzeb mikronacyjnych chyba najlepiej. Jeśli to ma być wykład o naszym modelu gospodarki, to mają Szanowni Państwo szczęście nie słuchać licznych definicji i opracowań problemów teoretycznych. Na końcu wykładu zamieszczę jednak liczne moje prace i artykuły o tematyce gospodarczej, które mogą rozjaśnić temat jeszcze bardziej.
Przede wszystkim Ultimate Points to bardzo prosty system, w którym istnieje bank. Każde konto na forum to możliwość jednego konta w banku, ale oprócz konta w banku istnieje jeszcze tzw. portfel, z którego bierzemy pieniądze na wszelkie wydatki i przelewy. To co w banku, to troszkę jak na lokacie sobie leży. Oprócz tego istnieje możliwość wypłacania za posty i tematy pieniędzy. Nie zapominajmy także o loterii, w której prawdopodobieństwo wygranej jest ustalane przez administratora, tak samo cena losu. To właściwie była trizondalska baza rozwojowa, od której zaczęliśmy. Szybko jednak obudowaliśmy to narracją.

Nasza waluta i jej wartość
System UP pozwala na określenie nazwy dla punktów - myśmy nazwali naszą walutę Marką, która dzieli się na 100 Koron. Nazwy te wybraliśmy w plebiscycie. W związku z licznymi zawirowaniami historycznymi stanęliśmy także kilka lat temu przed problemem reformy monetarnej. Obecnie kilka tygodni temu przyjęto przepisy dotyczące Marki (ponownie), w których zamieszczono także wzory dla monet oraz banknotów, już samo ich wybranie wygenerowało pozytywną aktywność. W tym miejscu muszę wspomnieć, że dla łatwości proceduralnych przyjęliśmy, że Korona to jest fikcyjna informatyczna jednostka istniejąca jedynie na rachunkach bankowych, a realnie nie istnieje (tj. nie można na bazarze w Trizopolis kupić nic za 3,50 - można natomiast zrobić taki przelew).
Szybko zaczęto prowadzić badania nad walutą. Jak wiadomo wartość pieniądza określana jest przez inflację i deflację. W ten sposób im większa inflacja, tym wartość mniejsza, a im wieksza deflacja, tym wartość większa. Pojawiły się wątpliwości, czy w v-świecie coś takiego istnieje? Z pewnością istnieje nawias inflacyjny, a więc ludzie mają pieniądze, ale nie mają ich na co wydać, a stan ich posiadania się zwiększa, liczba towarów raczej nie, chociaż ceny pozostają niezmienne. Niestety nie prowadzono nigdy statystyk co do cen w Trizondalu. Natomiast udało się zebrać dane co do pensji. I tak w porównaniu z rokiem 2011 wzrosły one aż o 750%... Jednak równocześnie przez ten okres obywatel z miesiąca na miesiąc (no moze z kwartału na kwartał) mógł nabyć więcej produktów, bo ludzie mieli coraz to nowsze pomysły, co by mozna sprzedać. A więc siła pieniądza wzrosła? No nie do końca. Praca to produkt, za który państwo musi płacić aż 7,5 raza więcej niż w 2011 roku. Z drugiej strony jednak wzrosła też siła nabywcza, bo więcej rzeczy można nabyć za te pieniądze, ale nie z racji obniżki cen, co postępu technologicznego (coś w rodzaju trendu rozwoju gospodarki, który zawsze jest dodatni, bo mamy postęp technologiczny realnie).

Prędkość rozwoju
Czym mierzyć prędkość rozwoju gospodarczego mikronacji? Chociaż chwaliłem się licznymi pracami, to nie do końca umiem odpowiedzieć na to pytanie. W pewnej książce (realne dotyczącej jakości wyrobów gastronomicznych) autor radził wszystko sprawdzać organoleptycznie. No cóż, gdyby istniały odpowiednie skrypty byłaby i statystyka. A więc korzystając z moich obserwacji mogę śmiało postawić tezę, że przy obiegu otwartym gospodarka rozwija się szybciej niż przy obiegu zamkniętym. Tylko teraz co jest czym? Obieg otwarty oznacza, że za tematy i posty płacimy jakąś tam kwotę w markach, a więc marek w obiegu przybywa (bądź ubywa). Obieg zamknięty to natomiast sytuacja, gdy marek ani nie przybywa ani nie ubywa i wszystko rozbija się o krążenie waluty w gospodarce. Przez długi okres istniał u nas obieg zamknięty, który znieśliśmy w marcu 2012 roku. Szybko zaczęły powstawać nowe firmy, ludzie zaczęli więcej wydawać. Dlaczego? Może czuli się bezpieczniej, bo przecież za aktywność znowu zarobią.
Pewien domorosły ekonomista z Księstwa Sarmacji zarzucał Trizondalowi, że nasz system dotowania wiadomości na forum jest zły, bo nie odróżniamy spamu od niespamu i wszystkim dajemy tyle samo. Jest to oczywiście kłamstwo całkowicie nieoparte na faktach. W systemie UP można w różnych działach dawać różną wartość marek. W dodatu tematy można wyżej punktować niż posty. Nie istnieje w v-świecie system odróżniający spam od niespamu, więc system sarmacki mimo swojego większego dopracowania i dostosowania do warunków wirtualnych także nie jest w stanie zapobiec skryptowo płaceniu za spam (przykład to kara aresztu dla osoby, która nabiłaja sobie pieniądze komentując stare artykuły).
Obieg otwarty nie generuje także spamu. Proszę przyjść do Trizondalu, nie ma u nas więcej spamu, niż gdzie indziej, ani niż gdy obieg był zamknięty. Największym zagrożeniem dla obiegu otwartego jest puszczenie obiegu "samopas", ale o tym za chwilę. Obieg zamknięty był pod tym względem bezpieczny. Zakłada się, że obieg zamknięty to stan docelowy Zintegrowanego Systemu Wymiany Pieniądza (czyli UP). W takim obiegu źródłem pieniędzy nie jest studnia bez dna - czyli dodruk, a budżet, który wypłaca pensje, inwestuje pieniądze. O ile budżet to robi...

Obowiązek systemowy
System gospodarczy musi mieć obowiązek systemowy. A więc musi mieć jakiś sposób, narzędzie, dzięki któremu pieniądze będą wracać do budżetu (w obiegu zamkniętym i częściowo otwartym) lub ginąć w nicości (w obiegu otwartym). Takim obowiązkiem systemowym może być jedzenie, picie, leczenie czy podatek. W ten sposób mieszkaniec będzie musiał wydać pieniądze, a więc puścić je w obieg gospodarczy. Przy jedzeniu, piciu i leczeniu pojawia się problem, co z delikwentem, który obowiązek ten olewa, zrobić. Przy podatkach sprawa jest prosta - pobrać z jego konta. Osoba niezainteresowana UP będzie miała 0 mrk, ale żyć sie z tym da. Trizondal dopiero w lipcu 2013 spróbował zrównoważyć dodruk pieniędzy oraz wydatki budżetowe, tak by ilość pieniądza w obiegu nie wzrosła. A więc go zamknąć pozostawiając otwartym - paradoks.
Przygotowania do wprowadzenia podatku fiskalnego poprzedziła długa, bo niemal trzymiesięczna obserwacja dodruku pieniądza z postów (trzeba to ręcznie obliczać) oraz testy sposobu pobierania podatków. Jak się okazało korzystając z prostej funkcji płacenia za posty, można stworzyć fora, na których obywatel zostawiając wiadomość automatycznie uiści podatek, gdyż skrypt pobierze z jego konta kwotę ustaloną dla postu w danym dziale. Urzędnik kontrolujący będzie musiał jedynie spojrzeć, czy wszyscy obywatele danej grupy podatkowej napisali po jednym poście w danym temacie - nic prostszego. Oprócz tego można tradycyjnie stosować przelewy bankowe. Myśmy pozwolili by pracownicy budżetówki mogli mieć podatek odliczony od sumy wynagrodzenia.
Oprócz tego prowadzimy teraz testy nad nowatorskim półautomatycznym systemem leczenia, gdzie w prawdzie skrypt losuje, o ile pacjent będzie bardziej chory, ale pacjent wybiera lekarza i prosi go na forum o podanie leków. W ten sposób nie wykluczono z systemu interakcji ludzkiej.
Ostatnim quasi-obowiązkiem systemowym jest opłata skarbowa. By złozyć wniosek w sądzie należy kupić znaczek skarbowy przelewając odpowiednią kwotę na wskazane konto. Tak samo jest w urzędzie prezydenckim. Mimo oczekiwań i obowiązkowości sprawdza się on jedynie w mniejszym stopniu.

Polityka inwestycyjna piątej kadencji
Dzięki naszym przepisom wewnętrznym będąc Prezydentem Trizondalu mam duży wpływ nie tylko na państwo, ale także na gospodarkę. Gospodarka bowiem jest uzależniona w świecie wirtualnym od państwa, które gwarantuje jej możliwość funkcjonowania oraz dysponuje największym kapitałem, bo nieskończonym (dodruk pieniądza, możliwość denominacji, reform monetarnych itd.). Chciałbym część mojego wykładu poświęcić polityce gospodarczej, jaką prowadzę wraz z moim rządem. Jest to w zasadzie maksimum (na chwilę obecną) tego co przy systemie Ultimate Points można zrobić z i dla gospodarki.
Przede wszystkim w ciągu minionych dwóch i pół miesiąca polityka budżetowa była dwojaka. Z jednej strony był przekaz "chcemy nagradzać ludzi za ich pracę", a z drugiej wprowadziliśmy podatek fiskalny. Nie jest to jednak dwulicowość względem wyborców. Myśmy chcieli by każdy obywatel poczuł się doceniony i nagrodzony. Niestety albo stety pieniądz w UP nie stanowi formy nagrody na tyle dużej by być jedynym motywem do wzięcia udziału w konkursie lub akcji. Dlatego stanowi on dodatek do nagrody jaką jest publiczne podziękowanie czy list wysyłany do każdego pracownika budżetówki wraz z podziękowaniami za pracę. Zgodnie z założeniami każda grupa społeczna, każda profesja ma być zauważona i odpowiednio za pracę doceniona. Udało się już stworzyć konkurs Wynagrodzenie Innowacyjności, w ramach którego autorzy dwóch najlepszych inicjatyw dostają dwie średnie miesięczne pensje oraz specjalny nick na forum i rangę. Mamy także od paru lat plebiscyt na Mieszkańca Miesiąca z nagrodą 500 mrk. W Trizondalu obsługa forum zrzeszona jest w Trizondalskim Przedsiębiorstwie Teleinformatycznym, które zarabia przez usługi świadczone obywatelom oraz państwu. Przez ostatnie miesiące jego pracownicy jednak żadnych wynagrodzeń nie otrzymywali, co zmieniło się od lipca tego roku. By zapewnić państwu "arsenał" nagród dla zasłużonych i pomocnych powstały konkursy i przetargi państwowe na domki wypoczynkowe oraz odrestaurowanie starych pałacy i dworków. Za pracę przy tym i odkupowanie tych inwestycji z budżetu wydanych zostanie ok. 10% wszystkich pieniędzy. Chcemy także zapewnić strony internetowe na inicjatywy tego potrzebujące. A w przywróconym do życia po 2 latach przerwy Urzędzie Pracy nie brakuje ogłoszeń pracy, gdzie pracodawcą jest "Państwo Trizondalskie". A byłbym jeszcze zapomniał o budowie miasta-portu na Kukrii (tereny pod zarządem Surmenii) czy o zamówieniu kilku samolotów od firmy prywatnej.
Wszystko to wygenerowało ogromne i dotychczas niespotykane w kraju wydatki z konta Budżetu Centralnego. Gdybyśmy te wszystkie pieniądze wpuścili do gospodarki + dodruk za posty, to wartość marki spadłaby ogromnie. Wówczas rząd nie tyle by inwestował w rozwój inicjatyw oraz w aktywność mieszkańców, co ich w jakimś sensie okradał, pozbawiając ich ich dotychczasowych oszczędności (tj. częściowo pierwotnej wartości tych oszczędności) sprzed rozpoczęcia kadencji. Chcąc tego uniknąć wprowadzono, za zgodą mieszkańców, podatek fiskalny. Oprócz tego ogromne zyski przyniosła sprzedaż kilku domków wczasowych na elitarnym osiedlu, a także akcja Cegiełka Trilandzka, podczas której mieszkańcy kupowali cegiełki na budowę miasta Gugirl i portu łączącego Triland z kontynentem. Równocześnie cały czas kontrolowana jest liczba pieniądza w obiegu. W ten sposób o ile miesiąc czerwiec zamknięto z 14 tysiącami marek deficytu budżetowego (wcześniej to było ok. 5-8 tys. miesięcznie - ale brak szczegółowych danych), to w miesiącu lipcu planuje się, że deficyt będzie albo bardzo nieznaczny lub wcale go nie będzie. Jeśli następne rządy utrzymają politykę zrównoważnego rozwoju, to wtedy pieniądz zyska jeszcze większą realną wartość, bo będzie uciekał mieszkańcom, a by go zdobyć będzie trzeba działać.

Na co uważać?
Wprowadzając UP, czy w ogóle jakikolwiek system gospodarczy należy uważać na liczbę prawnych regulacji. Nieprzestrzeganie tej prostej zasady nie tylko może doprowadzić do łamania prawa (chociażby nieświadomie), ale także do wielkiego zastoju gospodarczego. Im mniej jest regulacji, a im więcej swobody, także dla urzędników i władzy ogółem, tym lepiej. Przy czym mogę Państwu polecić by szczególną wagę przyłożyć do przestępstwa kradzieży oraz przywłaszczenia majątku z jakiegoś konta publicznego przez osobę prywatną. W ten sposób unikną Państwo nieprzyjemności w przyszłości. Niech starają się Państwo także na początku wprowadzić obieg otwarty. Nie warto wprowadzać od razu także obowiązków systemowych. Najpierw trzeba coś poznać by to "okiełznać". Otwarcie obiegu zapewni Państwu większą zabawę z UP. Później oczywiście to już zależy od Państwa woli politycznej. A dla przyszłych pokoleń radzę władzom nordyjskim monitorować różne dane statystyczne dotycząceg gospodarki i je archiwizować.

To na tyle. Liczę na pytania od Państwa!

Podatek fiskalny
Dla ciekawych przedstawię system podatkowy w Trizondalu bliżej i bardziej szczegółowo. Jest to właściwie nowość, pierwszy okres podatkowy przypadł na lipiec, od 1 do 20 lipca. Nasz system to podział na trzy grupy podatkowe ze względu na majątek, każda grupa podatkowa uiszcza podatek o innej wartości:
I Grupa Podatkowa - podatek w wysokości 80 mrk (osoby posiadające mniej niż 1 000 mrk;)
II Grupa Podatkowa - podatek w wysokości 280 mrk (osoby posiadające nie mniej niż 1 000 mrk, a nie więcej niż 10 000 mrk.)
III Grupa Podatkowa - podatek w wysokości 600 mrk (osoby posiadające więcej niż 10 000 mrk)
Grupy podatkowe określa dekret, a wysokość podatku dla danej grupy określa rozporządzenie. Jak już tłumaczyłem, podatek uiszcza się przez napisanie postu (treść dowolna) we wskazanym dziale lub przez zgodę na pobranie z pensji urzędnika. W lipcu 4 osoby nie zapłaciły podatku, na skutek czego pobrano z ich kont kwoty wyższe niż wysokość podatku dla ich grupy. Istnieje także urzędowa możliwość by podatku z karą nie pobierać, a po odpowiednik okresie niepłacenia podatnika postawić przed sądem:
"Nieuiszczenie podatku przez łączny okres 3 miesięcy w okresie półrocznym jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny od 1 000 do 50 000 mrk."
Przy czym pozostawiono tutaj dowolność dla urzędnika, który decyduje, czy podatek pobrać czy nie.
Taka forma podatku została poparta przez większość społeczeństwa i właściwie była jego żądaniem. Początkowo rząd zakładał stworzenie opłaty na Trizondalski Związek Sportowy, która miała być jedyną formą podatku. Korzystając z żądań społecznych wprowadzono podatek fiskalny. System jest tak skonstruowany, że nikt się przez podatek nie zadłuży, gdyż nie płacą podatku osoby, które mają na koncie mniej niż wynosi stawka dla pierwszej grupy podatkowej (obecnie 80 mrk).


(-) Marcel Hans,
honorowy obywatel Trizondalu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wydział Prawa i Działalności Państwowych”