Porządek prawny Zongyi

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marcel Hans
Trizondal
Data V-narodzin: 0-11-2006
Miejsce V-Zamieszkania: Rottera (Dalmencja)
V-Pochodzenie: Trizondal
ID: TRI-003

Porządek prawny Zongyi

Post autor: Marcel Hans » poniedziałek 02 lis 2015, 21:35

Data powstania: 02.11.2015
Miejsce pierwszej publikacji: Uniwersytet Królewski (Trizondal)
Autor: Marcel Hans
Obrazek
Flaga ZRD

Obrazek
Godło ZRD
W grudniu 2006 roku powstała Zongya Ludowa, motywem jej powstania był konflikt wewnętrzny w Tirecji, której część obywateli zdecydowała się utworzyć własne państwo. Na czele Zongyi Ludowej (początkowo dyktatury, później o ustroju demokratycznym) stanął Gerad Szopkowski, (w nawiązaniu do socjalizmu) Przewodniczący Szopo, późniejszy Prezydent. Zongya Ludowa była jednym z aktywniejszych państw Polinu tamtego okresu z własną stroną, forum, prasą, ligą piłkarską. Według źródeł (biografia M. Sokołowicza) liczyła ok. 7-8 obywateli i przeprowadzano tam regularne wybory. Premierem został Marcin Sokołowicz (późniejszy Książe Trizondalu Marcin I). 4 lutego 2007 roku Przewodniczący Szopo przekazał pełnię władzy nad państwem Premierowi Sokołowiczowi odchodząc z mikroświata, tak narodziła się Zongyjska Republika Demokratyczna. Tak ten moment wspomina JKW Marcin I:
W trakcie sprawowania przeze mnie funkcji premiera w Zongyi Ludowej, napisał do mnie Gerard Szopkowski. Stwierdził on, że nie ma czasu, by dalej rozwijać kraj i musi pożegnać się państwami wirtualnymi. Jako, że to ja byłem wtedy aktywnym organem władzy, przekazał on mi wszelkie prawa do Zongyi. Przyznam, że byłem ogromnie zaskoczony. Nie spodziewałem się, że ktoś tak charyzmatyczny w moich oczach jak Gerard Szopkowski ot tak odda mi pełne prawo do rozporządzania własnym dzieckiem. To wszystko było jednak prawdą – zostałem pozostawiony sam sobie z wirtualnym państwem i kilkoma aktywnymi obywatelami. ZRD oficjalnie powstała 4 (lub 3) lutego 2007 roku.
W nowej Zongyi premier Sokołowicz stał się Prezydentem Zongyjskiej Republiki Demokratycznej. Niestety w wyniku błędnych decyzji doszło do usunięcia strony Zongyi Ludowej i ZRD zaczynała z "czystą kartą" także po stronie mieszkańców, gdyż wielu nie odnalazło już swojego państwa pod nową nazwą i innym adresem. W wyniku późniejszych rozmów międzypaństwowych (w ramach Związku Polskich Państw Wirtualnych) doszło do uzgodnienia stworzenia nowego państwa - Trizondalu, co nastąpiło 24 lutego 2007 roku. Zongya w ramach Trizondalu została "przeniesiona" na obecne miejsce. Wcześniej znajdowała się tam, gdzie dziś jest Monderia. Jeśli chodzi o klimat, nawiązywał on do azjatyckiego. Dalszej historii Zongyi w Trizondalu nie będziemy tutaj poruszać.

Celem tego wykładu jest omówienie systemu prawnego Zongyi (ze względu na brak archiwów nie można rozróżnić praw Zongyi Ludowej od praw ZRD). Powyższy tekst pełnił jedynie rolę wprowadzenia do tematu Zongyi jako państwa.
W Rejestrze Praw Zongyjskiej Republiki Demokratycznej zachowało się aż 16 aktów prawnych, które świadczą o bardzo dużym zaawansowaniu prawnym tego państwa. Właściwie przepisy prawne w Trizondalu względem tych z Zongyi stanowią cofnięcie się wstecz. Zaś prawo zongyjskie i jego znaczenie można porównać do znaczenia prawa rzymskiego w świecie realnym.
IDŹ DO REJESTRU PRAW ZONGYJSKIEJ REPUBLIKI DEMOKRATYCZNEJ Niestety nie zachowała się konstytucja Zongyi Ludowej. Natomiast znamy konstytucję Zongyjskiej Republiki Demokratycznej (prawdopodobnie w Rejestrze zastąpiono nazwę Zongya Ludowa nową - ZRD, a wszystkie akty prawne co do treści merytorycznej pozostały niezmienione), która zdradza nam ustrój panujący w Zongyi, jego główne cechy to:
  • Konstytucja jest podstawowym aktem w ZRD,
    stosuje się ją wobec wszystkiego i wszystkich, mieszkających bądź
    przedywających na ziemiach ZRD. (ust. 1 art. 1)
  • 1. ZRD jest republiką.
    2. Władzę ustawodawczą w Zongyi sprawuje senat ,
    władzę wykonawczą prezydent i rząd ,
    władzę sądowniczą prezydent i sędziowie. (art. 4)
  • Kadencja Prezydenta trwała 3 miesiące, a Senatu 4.
  • Sędzią głównym jest Prezydent, który powołuje także innych sędziów.
  • Święta państwowe:
    1) 3.02 – Powstanie państwa
    2) 4.04 – Święto Zongyjczyka
    3) 12.06-19.06 – Tydzień Ludowy
    4) 05.10 – Święto Pamięci Narodowej
    5) 19.02 – Dzien Niepodległości
(idź do konstytucji)

Kodeksy
Zongya Ludowa posiadała także kodeks karny, który liczył prawie 40 rodzajów różnych przestępstw (idź do kodeksu karnego). Jednak o prawdziwej klasie tamtego porządku prawnego świadczy fakt występowania kodeksu cywilnego. Nigdy później na tych ziemiach nie obowiązywał żaden kodeks cywilny (nie licząc kodeksów sarmackich). Kodeks cywilny z natury rzeczy reguluje kwestie stosunków między osobami, osobami a instytucjami oraz osobami a urzędami i przedsiębiorstwami. Posiadanie takich przepisów upraszcza funkcjonowanie państwa i społeczeństwa, jednak jego stworzenie jest bardzo czasochłonne i wiąże się potrzebą szerszego zainteresowania problemem (idź do kodeksu cywilnego Zongyi).

Stosunki międzynarodowe
Z całą pewnością Zongya prowadziła kontakty międzynarodowe na poziomie mieszkańców. Jeśli chodzi o państwowe stosunki dyplomatyczne, to nawiązała je z Austro-Węgrami, Trilandem, Dalmencją i Surmenią ([ur=https://zongya.wordpress.com/category/traktaty/]zapoznaj się z traktatami Zongyi[/url]). W styczniu 2007 roku przyjęto nawet bardzo krótki dekret regulujący kwestię ambasadorów:
Dekret Zongyjskiej Republiki Demokratycznej o ambasadorach.

Art.1.
Jednym z celów ZRD jest nawiązywanie i utrzymywanie przyjaznych stosunków dyplomatycznych z innymi wirtualnymi państwami.

Art.2.
Realizacja postanowień artykułu 1. leży w gestii Ambasadorów ZRD.

Art.3.
Ambasadorów powołuje [z grona mieszkancow ZRD] i odwołuje Prezydent ZRD po konsutacji z MSZ.

Art.4.
Dekret wchodzi w zycie z chwilą ogłoszenia tj. 29.01.2007 roku

(-) MSZ Alexander Paulista

Inne
Na szczególną uwagę zasługuje dekret o prawach człowieka (idź do dekretu). Na jego podstawie każda osoba przebywająca w Zongyi miała zapewnione 7 praw:
2. Każdy człowiek na terenie ZRD ma:
a) prawo do własnej wypowiedzi
b) prawo do wolności religijnych
c) prawo do wyboru przekonań
d) prawo do swojej własności
e) prawo do wolności słowa
f) prawo dokonywania wyboru
g) prawo wolności i swobody.
Na jego podstawie można dostrzec, że jakość prawa wydawanego zależała od osób go wydających. Warto także dodać, że dekrety nie były ustanowione prawnie, możliwe, że pełniły formę dzisiejszych rozporządzeń.

Z aktów prawnych można przypisać niektórych osobom różne funkcje i umiejscowić ich pełnienie w czasie:
  • Gerard Szopkowski - Prezydent Zongyi Ludowej
  • Nina Terentiew - MSWiA (29.12.2006)
  • Niko Vasiliev - MGiFS (30.12.2006)
  • Alexander Paulista - MSZ (29.01.2007)
  • Marcin Sokołowicz - Premier (Zongyi Ludowej), Prezydent (Zongyjskiej Republiki Demokratycznej
(-) Marcel Hans,
honorowy obywatel Trizondalu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wydział Prawa i Działalności Państwowych”