Rozszerzenie koncepcji Trydenckiego

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marcel Hans
Trizondal
Data V-narodzin: 0-11-2006
Miejsce V-Zamieszkania: Rottera (Dalmencja)
V-Pochodzenie: Trizondal
ID: TRI-003

Rozszerzenie koncepcji Trydenckiego

Post autor: Marcel Hans » środa 02 gru 2015, 18:33

Jakiś czas temu w wąskim gronie prominentnych działaczy społecznych i politycznych Trizondalu (czytaj: grupie obywateli) Adrian Trydencki przedłożył projekt, by Trizondal budował swoją pozycję w świecie wirtualnym poprzez pomoc państwom mniejszym i współpracę z państwami większymi, tak jak kiedyś czynił to Nowal. Pomysł ten uważam za bardzo trafny, bo Trizondalczycy, choć są nadwyraz aktywni i kreatywni, to jednak liczebnie należą do państw średnich, zaś za sobą mają piękną i barwną historię od malutkiego kraiku przez prowincję, w pewnych kręgach niepopularnego Księstwa Sarmacji oraz przez okres istnienia jednego z najaktywniejszych polskich państw wirtualnych RSiT, aż po dzisiejszą republikę. W między czasie przeżyliśmy fale kalumni, nielegalne wywroty czy przepady danych, ale z tego wszystkiego udawało się nam zawsze wyjść obronną ręką, dlatego los państw mniejszych powinien leżeć nam wszystkim na sercu,, tak by uchronić ich mieszkańców przed tym, czego my musieliśmy kilka lat temu doświadczać na własnej skórze. Zaś z racji naszej liczebności i aktywności oraz tradycji istnienia, uznawać się powinniśmy za państwo godne współpracy z innymi państwami średnimi i dużymi.

Adrian przewidywał w swym pomyśle powołanie organizacji międzynarodowej zrzeszającej wiele państw wirtualnych, Ja nie chcę tutaj skupiać się na nazwach i formalnościach realizacji takiego pomysłu, chciałbym tej ideii nadać jednak ciało, zaś ubrania niech wybierają już politycy i dyplomaci.
W moim wyobrażeniu stworzymy organizację, która będzie miała miejsce działania, zgodnie z pierwotną koncepcją, na naszym serwerze i forum, bo jest to serwer komercyjny, bez ograniczeń, opłacony ze stabilną administracją, a nasza aktywność zapewni organizacji stabilność. Organizacja ta będzie miała za cele tworzyć platformę wymiany pomysłów, metod i doświadczeń dotyczących rozwoju państw wirtualnych . Nie wykluczam również wspólnych projektów integracyjnch przeprowadzanych przy współpracy rządowej. Organizacja ta musi działać w trzech wymiarach: współpracy instytucyjonalnej, gdzie współdziałać będą rządy państw współpracujących wysuwając projekty integracyjne. Natomiast drugą płaszczyznę tworzyć miałaby swobodna wymiana pomysłów, doświadczeń i inicjatyw oddolnych (prywatnych, społecznych, regionalnych). W ramach tego drugiego wymiaru skupilibyśmy się na tym, aby stworzyć wspólny rynek pracy dla informatyków i programistów (jedno państwo ma potrzebnych innemu państwu informatyków, a to drugie potrzebnych pierwszemu grafików itd.). Ostatnim funadamentem takiej organizacji powinno być dążenie do zabezpieczenia dobytków narodowych oraz wspólne i wzajemne gwarantowanie ochrony danych i pomocy w ich odzyskaniu w przypadku przepadów i akcji wymierzonych przeciw członkom tej organizacji. W formie praktycznej, jeśli jedno z państw straciłoby dostęp do swojego forum, na forum organizacji znalazłoby się miejsce do wyjaśnienia całej sytuacji w gronie obywateli. Natomiast organizacja wspólnymi siłami przechowywałaby niezbędne dla istnienia mikronacji dane i opisy, tak by dziedzictwo państw chronione było nawet po latach, tak długo, jak długo istnieć będzie ostatni działający członek organizacji. W moim rozszerzeniu do koncepcji Adriana, nie zajmowałbym się bieżącymi sprawami spraw (afer) dyplomatycznych w sferze oficjalnej (rozmów międzyrządowych). Wychodzę z założenia, że jeśli wszystkie państwa będa współpracować i będzie to współpraca między obywatelami, to automatycznie zostanie także osiągnięty konsensuns co do wspólnego stanowiska względem konkretnych problemów.

Dla tych, co lubią suche konkrety:
Proponuję rozpocząć rozmowy z wybranymi państwami Polina o powołaniu takiej organizacji (np. Rotrią, Kugarią, Bialenią), stworzyć specjalne (pod)forum dla takiej organizacji, które składałoby się z 3 głównych działów: spraw płaszczyzny międzyrządowej, gdzie wypowiadałyby się jedynie osoby akredytowane przy organizacji, sprawy płaszczyzny społecznej, czyli forum otwarte dla wszystkich mieszkańców państw członkowskich, gdzie dyskutowanoby o realnych pomysłach i problemach państw wirtualnych. Trzeci dział dotyczyłby jedynie spraw technicznych (forum, materiały zarchiwizowane itp).
Organizacja musiałaby być naszą konkretną propozycją, gdzie Trizondal nadaje jej bieg (poprzez propozycję projektu statutu takiej organizacji czy zachęcenie do przepływu ofert pracy), jednak decyzje dotyczące działalności organizacji podejmowane byłyby większością głosów (każde państwo miałoby jeden głos), zaś wszelkie projekty międzyrządowe byłyby całkowicie dobrowolne.
W ramach takiej organizacji moglibyśmy doprowadzić do zaistnienia wymiany uniwersyteckiej, wymiany technologicznej (pomoc przy instalowaniy nowinek na forach), wymiany kulturalnej (jest tyle inicjatyw, które mogłyby przyjąc charakter międzynarodowy), wymiany informacji (to chyba najcenniejsze, by stworzyć świadomą wspólnotę trzeba się poznać, aby się poznać, trzeba mieć informacje).

P.S
Ewentualne literówki proszę usprawiedliwiać pisaniem tego tekstu nie na komputerze.
(-) Marcel Hans,
honorowy obywatel Trizondalu

Markus Wettin
Miejsce V-Zamieszkania: Bialenia

Re: Rozszerzenie koncepcji Trydenckiego

Post autor: Markus Wettin » środa 02 gru 2015, 19:44

Koncepcja ciekawa i jakiś czas temu sam proponowałem powołanie trójprzymierza republikańskiego w składzie Trizondal, Surmenia i Bialenia, ale nic z tego nie wyszło. Sytuacja geopolityczna się zmieniła i ostatnio rozmawiałem z Ametystem o powołaniu organizacji zajmującej się wytwarzaniem aktywności w jej krajach członkowskich. Polegałoby to na organizacji inicjatyw w np. Trizondalu, w których udział wzięliby np. Bialeńczycy, mieszkańcy ZSKHiW i inni.
Jako osoba prywatna mogę powiedzieć, że jest duża szansa, aby Bialenia się w jakiś sposób zaangażowała w ten pomysł. ;)

Awatar użytkownika
Marcel Hans
Trizondal

Post autor: Marcel Hans » środa 02 gru 2015, 19:49

Markus Wettin pisze:ostatnio rozmawiałem z Ametystem o stworzeniu organizacji zajmującej się wytwarzaniem aktywności w jej krajach członkowskich.
W dużym skrócie to właśnie zakłada moja propozycja. Przy czym nie chodzi (mi) o nabijanie postów, a konstruktywną aktywność, wymianę poglądów, dyskusje na temat wspólnych projektów na jednej płaszczyźnie (w jednym miejscu).

Jeśli chodzi o ZSKHiW, to ja jak najchętniej widziałbym je w ramach takiej organizacji, ale nie wymieniłem tego państwa w artykule, ponieważ wiem, że potrzebują oni teraz trochę czasu na pograbienie liści na własnym podwórku, zaś utworzenie organizacji wymaga pewnej ilości czasu i aktywności. Dołączenie jest dużo mniej czaso- i pracochłonne.
Markus Wettin pisze:Jako osoba prywatna mogę powiedzieć, że jest duża szansa, aby Bialenia się w jakiś sposób zaangażowała w ten pomysł.
Bardzo mnie to cieszy. Wiem, z moich obserwacji, że w tej chwili mamy przepływ informacji w jedną stronę (czyli Wy wiecie co u nas :D ), ale potencjał na rozwinięcie współpracy jest dość duży, a i widzę również wolę polityczną.
(-) Marcel Hans,

Awatar użytkownika
ATPotocki
Trizondal
Data V-narodzin: 02 sie 2008

Odznaczenia

Post autor: ATPotocki » wtorek 08 gru 2015, 18:38

Bardzo spodobał mi się pomysł o wymianie informatycznej. W takiej sytuacji wprowadzenie UP byłoby dodatkową atrakcją.
A skrzydła jego wielce szatańskie
Lecz choć on czarny toć anioł pański.

Awatar użytkownika
Marcel Hans
Trizondal

Post autor: Marcel Hans » środa 09 gru 2015, 01:49

Nic dziwnego, to Twoja koncepcja :D
To trzeba by coś zacząć robić...
(-) Marcel Hans,

Awatar użytkownika
ATPotocki
Trizondal
Data V-narodzin: 02 sie 2008

Odznaczenia

Post autor: ATPotocki » czwartek 10 gru 2015, 18:54

Myślę, że warto wystosować noty z zaproszeniem na rozmowy do potencjalnych uczestników.
Nie ma sensu przygotowywania logo, flagi i innych emblematów.
A skrzydła jego wielce szatańskie
Lecz choć on czarny toć anioł pański.

Awatar użytkownika
Marcel Hans
Trizondal

Post autor: Marcel Hans » piątek 11 gru 2015, 15:43

ATPotocki pisze:Myślę, że warto wystosować noty z zaproszeniem na rozmowy do potencjalnych uczestników.
Nie ma sensu przygotowywania logo, flagi i innych emblematów.
Trzeba by jednak opracować jaką propozycję, zarys chociażby reguł działania no i mieć kogoś, kto te propozycje wystosuje.
(-) Marcel Hans,

ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawda - najstarsze czasopismo Trizondalu”