Dziewiąta rocznica powstania Trizondalu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marcel Hans
Trizondal
Posty: 4706
Rejestracja: sobota 28 mar 2015, 16:30
Data V-narodzin: 0-11-2006
Miejsce V-Zamieszkania: Rottera (Dalmencja)
V-Pochodzenie: Trizondal
ID: TRI-003

Dziewiąta rocznica powstania Trizondalu

Post autor: Marcel Hans » środa 24 lut 2016, 14:09

Zawsze, w każdą rocznicę powstania Trizondalu starałem się stworzyć jakiś artykuł, który dotyczyłby historii tego państwa. Dzisiaj jednak z racji obecnego stanu rzeczy postąpię inaczej i postaram się w dużym skrócie opowiedzieć, co w ciągu ostatniego roku udało nam się zrobić dla odbudowy Trizondalu. Nie będę tutaj skupiał się zbytnio na sprawach politycznych, artykuł poświęcę raczej sprawom koniecznym dla istnienia mikronacji, zarówno istnienia w miejscu, jak i w czasie. Nie będzie to także chronologiczne kalendarium wydarzeń, gdyż i na to nie pora.

Historia roku 2015 dla Trizondalu rozpoczęła się już w grudniu 2014, gdy wygasł stary serwer, a nowy nie ruszył. Do 9 stycznia Trizondalczycy działali na tymczasowym forum, a właściwie w tymczasowym dziale drugiego forum Trizondalu. Dzięki staraniom Ciarana van Scharschuetze utworzono forum awaryjne, które miało być namiastką państwowości. Oto okazało się, że Państwo Trizondal istnieje nie tylko teoretycznie, ale faktycznie. Państwo Trizondal istnieje tam, gdzie są jego obywatele. Na awaryjnym forum pojawiło się bardzo wiele osób, w tym kilku dawnych obywateli Trizondalu oraz goście międzynarodowi. Byli oczywiście i ci wciąż aktywni (na wtedy) twórcy kraju. W innych krajach los naszej v-ojczyzny także nie był obojętny. Niestety nie było nam dane świętować 24 lutego ubiegłego roku, bo wciąż istniało tylko to forum zastępcze. Lata pracy, dziesiątki tysięcy postów po prostu przepadły. W drugiej połowie marca powstało nowe-obecne forum Trizondalu, kilka dni później tymczasowa strona. 19 marca pojawiła się stara konstytucja i dawni obywatele. Niestety nie wszyscy. Nie wróciły też dawne archiwa.

Trizondal zaczął wszystko od zera. Przypomnę w tym miejscu, że Trizondalczycy wcześniej już 3 razy zaczynali od zera. Pierwszy raz oczywiście w 2007 roku, później w 2009 roku z dniem powstania RSiT, trzeci raz przypada na styczeń 2011 roku, gdy po nielegalnej secesji sclavińskiej RSiT przekształcono w Królestwo Trizondalu. Jednak wydarzenia z roku 2015 można porównać tylko z rokiem 2007. Oto przepadło niemal wszystko, bo większość stron i grafik znajdowała się na starym serwerze, nie zaś na serwerach zewnętrznych. Jednak obywatele Trizondalu oraz dawniej tutaj mieszkający rozpoczęli ciężką pracę odbudowy państwa z niczego. Tworzenia od nowa systemu prawnego, struktur informatycznych, opisów, grafik. Jest to niesłychane wyzwanie nie tylko dla władz, ale dla całego narodu. Udało się, Trizondal dalej istnieje. Co więcej są szanse na przywrócenie starych archiwów. Tutaj chciałbym szczególne podziękowania za stronę techniczną skierować do Ciarana van Scharschuetze oraz Ozzy’ego Washburna, którzy postawili nasze forum na nogi.

Wraz z utratą starego forum straciliśmy też trochę (jak dużo?) z rozpędu, z siły, z atmosfery. Tego nie da się naprawić. Ten przepad miał jednak i dobre skutki. Oto po wielu latach przerwy zaczęto podejmować próby zebrania dorobku naukowego, kulturowego oraz ocalenia pamięci o ludziach tworzących Trizondal na kartach historii. Czy można sobie wyobrazić piękniejsze podziękowanie za włożoną w rozwój mikronacji pracę niż pamięć „ po wsze czasy”? Muszę w tej materii wymienić przede wszystkim dwie instytucje: Instytut Walki o Pamięć oraz Uniwersytet Królewski. Pozwólcie, że szerzej przyjrzę się dorobkowi obu. Uniwersytet Królewski jest w chwili obecnej jedyną uczelnią wyższą istniejącą w Trizondalu, doczekał się już regulaminu. Jednak najważniejsze jest, iż udało się zebrać w nim materiały dotyczące zarówno historii Trizondalu, RSiT, Sclavinii, Pięciopolski, jak i liczne teorie polityczne, społeczne, zasady tworzenia języka wschodniego, a nawet wytyczne poświęcone tworzeniu aktów prawnych. W tej chwili posiada trzy aktywne wydziały i jeden instytut. To tutaj mieści się dorobek naukowy Trizondalczyków z okresu 2007-2010 i częściowo lata późniejszych. Co zaś do Instytutu, to jego rola jest nieco inna. On zajmuje się upamiętnieniem Trizondalczyków. W IWoP udało się zebrać listę osób pełniących funkcję głowy państwa od samego powstania po dzisiejszy dzień (a nie było to takie proste). Udało się zebrać biografię większości założycieli Trizondalu oraz głów koronowanych (Trizondal był monarchią w latach: 2007-2009, 2010-2012), a przynajmniej opisy okresu ich rządów. Stworzono (wciąż niepełną) listę czołowych działaczy politycznych Trizondalu oraz zebrano notki biograficzne niektórych zasłużonych dla Trizondalu osób. To oczywiście tylko kropla wyłowiona z oceanu dziejów, jednak bardzo cenna. W kropli tej mieści się jakiś drobny element życia kilku tuzinów osób.
W przede dniu dziewiątej rocznicy Trizondalczycy postanowili stworzyć miejsce, w którym będą gromadzić dorobek prawny i kulturowy, tak aby już nigdy niezagrożona była pamięć o Budowniczych Trizondalu.

Wszystkim, którzy kiedykolwiek tworzyli Trizondal życzę wszystkiego dobrego!

P.S
Jeśli ktoś ma jakieś materiały, które chciałby przekazać Instytutowi lub Uniwersytetowi, proszę śmiało pisać na forum Trizondalu lub tutaj nawet.
(-) Marcel Hans,
honorowy obywatel Trizondalu

Awatar użytkownika
Ciaran van Scharfschuetze
Zmarły
Trizondal
Posty: 2405
Rejestracja: środa 18 mar 2015, 15:02
Data V-narodzin: 26 mar 2007
Miejsce V-Zamieszkania: Tainen
V-Pochodzenie: RWŚ
ID: TRI-005
Kontakt:

Re: Dziewiąta rocznica powstania Trizondalu

Post autor: Ciaran van Scharfschuetze » sobota 27 lut 2016, 23:30

Oby Trizondal nie miał więcej problemów z brakiem ciągłości, choć, jak stwierdziłeś, tam jest Trizondal, gdzie jego mieszkańcy. Jeśli Trizondal będzie nadal w naszych sercach - nigdy nie zginie. Dziękuję Wam wszystkim !
(-) Ciaran van Scharfschuetze Gubernator Zongyi, Budowniczy Dalmencji, Dobry Gospodarz i Zarządca Nowego Jantaru

ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawda - najstarsze czasopismo Trizondalu”