The Politique 30/08/2015 Numer 50

Moderator: Robert Dąbski-Hans

Awatar użytkownika
Robert Dąbski-Hans
Trizondal
Data V-narodzin: 07 lut 2011
Miejsce V-Zamieszkania: Sclavinian
V-Pochodzenie: Sclavinia
ID: TRI-008

Odznaczenia

The Politique 30/08/2015 Numer 50

Post autor: Robert Dąbski-Hans » niedziela 30 sie 2015, 21:41

The Politique Numer 50 30/08/2015 by TNC

Spis treści:

- Stopka Redakcyjna
- Wytrącony z Równowagi II (7): Trizondal wraca do żywych?
- Wirtualny Rentgen (3): Ludwik Tomlinson vs Ciaran von Scharfscheutze
- Wiadomości krajowe
- Relacja z uroczystości z okazji dziesięciolecia Surmenii
- Wiadomości światowe
- Sport

Stopka Redakcyjna

Zaczęło się po cichu i niewinnie, gdy 14 lutego 2011 roku w Sclavinii wydano pierwszy numer The Politque. Z początku nie przyciągając wielkiej uwagi - bo i sama Sclavinia nie przyciągała wielkiej uwagi w tamtym okresie. Lecz pisaliśmy dalej, aby godnie i na poziomie informować przede wszystkim Sclavińczyków, ale i również stopniowo cały v-świat. Wraz z czasem nabraliśmy coraz większego doświadczenia oraz stałych czytelników, z wieloma spadkami i wzlotami. Podjęliśmy decyzję o przerwie już dwa lata temu, ale dzisiaj postanawiamy wrócić na rynek prasowy po ponad 4 latach od startu i po sporej przerwie od wydawania, jednak nadal z tą samą werwą do pisania i chęci informowania ludzi w sposób jasny i merytoryczny. Mam nadzieję, że zaczniemy znowu spotykać się przy lekturze TP znowu tak często jak dawniej.

Dzisiaj zaczynamy kolejny etap historii The Politique - wracamy do szerokiej dystrybucji. Wraz z powrotem przywracamy szerokie relacje sportowe, drugi sezon Cyklu "Wytrącony z Równowagi", z czasem przywrócimy również wywiady oraz cykle tematyczne. Nie mniej jednak serdecznie zapraszam do lektury 50. wydania The Politique!

/-/ Robert Dąbski-Hans
Redaktor Naczelny

Wytrącony z Równowagi II (7): Trizondal wraca do żywych?

Trizondal już trochę lat istnieje w mikroświecie - i jak to państwa mają w zwyczaju - przechodził czy właściwie przechodzi wzloty i upadki. Po ostatnich problemach związanych z serwerem przenieśliśmy się na nową witrynę. Można powiedzieć, że właściwie kraj buduje się od nowa, gdyż większość elementów trizondalskich wyleciała w powietrze razem ze starą witryną. Ostatnio Trizondal przechodził mocny spadek aktywności, dochodziły nawet glosy o ostatecznej likwidacji państwa, jednak od kilku tygodni obywatele postanowili wreszcie zadbać o przyszłe losy państwa i podejmują próby naprawy państwa, choć nadal jest część obywateli, którzy nie angażują się w dyskusje w kraju. Warto przyjrzeć się jednak nowym pomysłom na zmiany w Trizondalu.

Niedawno nadeszła myśl o zmianie konstytucji. Napłynęło wiele projektów dt. wielu zasadniczych zmian w najważniejszym dokumencie państwa. Projekt Krzysztofa Hansa, znanego z nadgorliwego podejścia do relacji sarmacko-trizondalskich (do takiego stopnia, że zaproponował aneksję Trizondalu do Sarmacji jako rozwiązanie problemu aktywności), niewiele różni się od obecnej konstytucji. Proponuje on m.in. instytucję Korekty Publicznej, która umożliwiałaby obywatelom możliwości poprawy dowolnej ustawy. Dopisuje on również możliwości niezgłaszania zastępcy w wyborach prezydenckich. Jest to dość znamienne - gdyż sam Hans nie mógł wystartować we wcześniejszych wyborach, gdyż nie znalazł współpracownika. Choć sama sugestia nie jest jeszcze tak tragiczna.

Projekt obecnego Prezydenta Trizondalu, Ciarana von Scharfschuetze, również polega na lekkiej zmianie tekstu obecnej Konstytucji. Przede wszystkim otwiera możliwość powstania ustawy o obywatelstwach, o ordynacji wyborczej (która ma wpływać na kształt wyborów prezydenckich oraz na Sędziego Federalnego), o sądownictwie. Reszta zmian dotyczy Veta Publicznego czy też wielu innych podpunktów w Konstytucji. W ramach obecnego systemu taka zmiana pewnie nie przyniosłaby zasadniczych zmian, ale jakieś by przyniosła, więc jest to jakaś opcja do wybrania. No i oczywiście znosi on Kapitułę Honoru, która w dzisiejszym Trizondalu jest raczej martwą instytucją.

Projekt Roberta Dąbskiego-Hansa również zawiera elementy starej Konstytucji, jednak definiuje on już nowe instytucje oraz wiele nowych zasad. Zmienia się nazwa państwa - Republika Trizondalu, choć sama nazwa państwa nie potrzebuje zasadniczo zmiany. Według projektu władza w rękach Prezydenta zostaje wzmocniona - nie powstałaby również Rząd, a ewentualne powoływana Rada Stanu (choć to też powoduje, że takie możliwości władzy w rękach Prezydenta spowodowałoby, że Obywatele nie mieliby wiele do powiedzenia). Oprócz tego również mamy do czynienia ze zmianami kosmetycznymi, choć to najbardziej wyróżniający się projekt wśród trójki, choć niekoniecznie w oczach obywateli uważany za ten najlepszy. Postuluje się również pozostawienie obecnej Konstytucji, choć wielu mówi, że jest nieaktualna i powoduje wiele dziur, które powodują wiele komplikacji w codziennym życiu.

Oprócz dyskusji konstytucyjnej w Trizondalu rozgorzało wiele innych dyskusji, choćby ta o przyszłości Trizondalu oraz o tym, czy Trizondal silny jest Trizondalem możliwym do zaistnienia. Warto się przyglądać trizondalskim krokom ku poprawie sytuacji w kraju - nawet gdy kraj nie jest w najlepszej kondycji sprzed lat, to potrafi nieźle wyglądać w statystykach, choć nie zawsze statystyki są miarodajne. Nie wszyscy obywatele są jednak tak aktywni, jak część z nich, ale mamy wakacje, więc miejmy nadzieję, że już we wrześniu zobaczymy Trizondal w pełnej krasie, który już nie woli się lenić i długo spać, ale aktywnie działać i proponować kreatywne pomysły. Bo co, jeśli tak się nie stanie?

/-/ Wytrącony z Równowagi

Wirtualny Rentgen /3/: Ludwik Tomlinson vs Ciaran von Scharfschuetze - San Silvestro vs Nowy Jantar

Zapraszamy do ostatniego wydania cyklu pt. "Wirtualny Rentgen" - w którym zadajemy dwóm wybranym gościom obywatelom 16 pytań a następnie wybieramy odpowiedzi dwóch dowolnych osób i dajemy możliwości porównawcze. Dzisiaj porównamy Ludwika Tomlinsona z Ciaranem von Scharfschuetze - zaczynamy!
1. Jak zaczęła się Twoja przygoda z mikroświatem?

Ludwik Tomlinson (LT): Któregoś dnia natknąłem się na jakiś artykuł o mikronacjach, a że akurat miałem trochę czasu to postanowiłem zacząć działać w mikroświecie, wpisałem w wyszukiwarkę hasło "mikronacja" i tak trafiłem do mikroświata a następnie do Trizondalu.

Ciaran von Scharfschuetze (CvS): Dawno, dawno temu, można by powiedzieć, gdzieś trafiłem na reklamę Wirtualnego Świata. Olałem i żyłem dalej, aż przyszedł czas, że nie miałem co ze sobą zrobić. Było to pod koniec 2006 roku. Chyba nawet samotny Sylwester...

Poszukałem reklamy i postanowiłem spróbować. Pobawiłem się a potem jakoś umarło. I ja umarłem, choć coś tam już stworzyłem. Jakiś czas później, niedługo, postanowiłem wrócić i wróciłem na dobre. I tę datę podaję jako oficjalne narodziny Ciarana van Scharfschuetze w świecie mikronacji, choć po pierwsze nazywałem się 53 van Scharfschuetze, a po drugie działania moje zaczęły się w Republice Wirtualnego Świata, który nie przez wszystkich, a w zasadzie, przez stanowczą większość, nie była uważana za element świata mikronacji. Tam właśnie po raz pierwszy jednak usłyszałem określenie „mikronacja”.

Zacząłem też dążyć do uznania RWŚ jako mikronacji w mikroświecie. Niestety w efekcie źle się to dla mnie skończyło. Pierwszą mikronacją, w której próbowałem działać było Cesarstwo Tokugawy. Ale wtedy jeszcze nie jarzyłem o co w tym chodzi. Później zostałem ministrem Spraw Zagranicznych RWŚ i udało mi się trafić do Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu, co pewnie miało wpływ na rozwój mojej sympatii do tego kraju...

2. Kogo najlepiej wspominasz ze swoich pierwszych miesięcy w v-świecie?

LT: To było dosyć dawno temu, więc bardzo dobrze wspominam te osoby które wtedy pomagały mi się jakoś zadomowić w Trizondalu, więc przede wszystkim Marcela, Ciarana i Ozzy'ego.

CvS: Seamus? Chyba taki to był nick. Był mieszkańcem RWŚ. I szczerze mówiąc nie pamiętam, dlaczego go tak dobrze wspominam. Pewnie dlatego, że był „normalny”. Pomagał, kiedy się go prosiło o pomoc, o wytłumaczenie czegoś... Taki nasz Marcel. :P Potem niestety zniknął i brak kontaktu. Z resztą... Z tej ponad setki mieszkańców RWŚ mam kontakt może z dwiema, trzema osobami... A szkoda. Wtedy byliśmy zżyci. Cokolwiek by kto uważał, RWŚ był wirtualnym państwem, które łączyło ludzi i dawało sporo możliwości... A może mam kontakt, a o tym nie wiem. Teraz to różnie ludzie się nazywają. Swoją droga jestem ciekawy czy i gdzie działają po całkowitej likwidacji WŚ.

3. Kraj, który najbardziej szanujesz w v-świecie to?

LT: Jednakowo szanuję każdy kraj, który chce być poważną mikronacją i kieruje się w swoich działaniach szacunkiem do swoich obywateli a także innych mikronacji i ich mieszkańców.

CvS: Najbardziej? Staram się szanować wszystkie kraje, ale wiadomo – kraj, państwo - to jego mieszkańcy. Jeśli mieszkańcy zachowują się z klasą, daje to jasną podstawę do szacunku dla tego państwa. W kilku już mikronacjach byłem i większość zasługiwała na szacunek. A to, że jestem teraz mieszkańcem i obywatelem od kilku lat, Trizondalu świadczy, że chyba to właśnie Trizondal wywarł na mnie najlepsze wrażenie.

4. Ulubiony kolor oraz liczba.

LT: Kolor: niebieski
Liczba: 28

CvS: Krótko: Czarny i 53

5. Najśmieszniejsze zdarzenie w v-świecie, w którym uczestniczyłeś.

LT: Nie potrafię sobie przypomnieć konkretnego zdarzenia, ale bawią mnie wszelkie dyskusje w których adwersarz nie jest w stanie pojąć najprostszych argumentów i z pasją powtarza swoje stanowisko niczym w popularnej dziecięcej grze zwanej "pomidor".

CvS: Może pozwolę sobie odpowiedzieć zarówno na 5 jak i 8 pytanie. Najśmieszniejsze i najdziwniejsze zarazem (choć raczej nazwałbym je żenującymi) były wydarzenia związane z moim „odejściem” z RWŚ, kiedy to nawiązała się spora walka na słowa między zwolennikami mikronacyjności a „graczami”. To, co działo się z interpretacjami prawa i słów wtedy było zaskakujące. Nawet ogłoszono referendum (niezgodnie z przepisami prawa), w którym pytano, czy jest się za oddzieleniem mikronacji od gry. Ku mojemu zdziwieniu ta opcja wygrała, jednak ogłaszający referendum (bo nie przecież, żeby prezydent, czy wiceprezydent, którzy byli za mikronacyjnością) interpretowali, że to dowód, że mieszkańcy nie chcą mikronacyjności... Ech, to co się wtedy działo poza prawem można by na tony wspominać.

Uznano, że legalnie wybrany prezydent, nie jest już prezydentem, a kiedy wystartowałem w ich nielegalnych wyborach jako kandydat na to stanowisko, zbanowano mnie... Heh. Ale dzięki temu mogłem uwolnić się z tej dziwnej schizofrenicznej bajki i zająć się wreszcie w stu procentach mikronacjami...

6. Najbardziej denerwująca postać w mikroświecie.

LT: Krzysztof Hans.

CvS: Marcus Vilander. Choć ostatnio walczyły o tę posadę dwie osoby z Hasselandu :D

7. Największa zaleta mikroświata.

LT: Może być "odskocznią" od reala, można tu tworzyć swoją alternatywną postać i niejako się odstresować.

CvS: Można spróbować być kimś innym, kim nie ma się odwagi być w realu. Choć czasem zdarza się, że praktyki wzajemnie się mieszają. Moja realna praca związana nieco z przepisami prawa spowodowała moje zamiłowanie do działań w sądach, władzach, zaś obejmowanie stanowisk odpowiedzialnych w mikronacjach pozwoliło z kolei łatwiej przyjąć obowiązki „szefa” w realu... Mikroświat to taki poligon, w którym można rozwijać swoje zainteresowania ale i nabywać nowe (jeśli oczywiście się chce...)

8. Najdziwniejsze wydarzenie w v-świecie, w którym uczestniczyłeś.

LT: Nie przypominam sobie wydarzenia, które mógłbym zaliczyć do kategorii dziwnych.

CvS: Patrz pkt 5 :P

9. Ulubiona złota myśl.

LT: "Każdy mężczyzna lubi słodycze, ale tylko prawdziwi mają odwagę się do

tego przyznać."

CvS: Cóż... Nie przychodzi mi do głowy jakaś konkretna, więc podam może dwie, które często pojawiały się przy moim nicku na GG i w innych opisach... Nawiązując do mojego nicku (5nip3r): „No need to run. You’ll only die tired”
A drugi... choć czy to myśl... „Woda w moim kiblu ma kolor absyntu”. Wiem, że nie niesie to żadnych nauk życiowych, ale nic na razie nie przychodzimi do głowy.

10. Najśmieszniejszy dowcip wg Ciebie czyli Humoreska Trizondalska.

LT: "Why did the mushroom go to the party? Because he was a fungi!"

CvS: Wiele żartów mnie śmieszy. Nie umiem wybrać jednego. Napiszę więc taki, który niedawno słyszałem:
Jakie są największe marzenia mężczyzny:
- zdjęcie syna na okładce czasopisma „Piłka Nożna”,
- zdjęcie córki na okładce gazety „Twój Styl”,
- zdjęcie kochanki na rozkładówce „Playboy’a”,
- zdjęcie żony w programie „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”.
11. Nadużywasz papierosów/narkotyków/alkoholu czy nie?

LT: Wszystko jest dla ludzi, aczkolwiek z umiarem.

CvS:
No dobra, trzeba się przyznać... uwielbiam mikronacyjne alkohole. A najbardziej siwuchę z Winktown i nalewkę z serpensów z Gaudium, choć też często raczę się Ginneussem – pozostałością z RWŚ serwowaną przez 53 Irish Pub w Nowym Jantarze.

12. Ulubiony piosenkarz/zespół muzyczny.

LT: Take That, Fisz Emade, Gary Barlow, The Dumplings, Mans Zelmerlow, Maraaya.... Nie mogę się zdecydować :D

CvS: Nie mam ulubionego, albo raczej lubię wielu. Do mnie trafiają konkretne utwory, bo każdy twórca ma różne kawałki. Ostatnimi czasy fascynuję się śpiewem a'capella i beatboxem. Wymienię więc Daichi Human Beatboxer, Pentatonix i Sonos. Do tego dorzuciłbym Lindsey Stirling i może Indios Bravos. Ale lista jest szczerze powiedziawszy bardzo nieograniczona...

13. Osoba, która najbardziej szanujesz w v-świecie, to...?

LT: Jest wiele takich osób, dlatego nie będę ich wymieniał z nazwisk, żeby nikogo nie pominąć.

CvS: Tak jak z mikronacjami. Jest wielu ludzi, którzy zrobili na mnie bardzo dobre wrażenie. Z tych najbardziej „uszanowanych” wymienię może Marcela Hansa oraz króla seniora Surmenii – Viktorjosa Paulosigosa. Ale jak mówiłem moim zdaniem jest o wiele więcej rzeczowych ludzi.

14. Miasto i kraj, w którym chciałbyś zamieszkać to...?

LT: Miasto: Barcelona, Maribor albo Gdynia
Kraj:Wielka Brytania albo Szwecja

CvS: Trizondal, Nowy Jantar :D Choć zawsze jakąś sympatią darzyłem Zongyę, więc może też jakieś tamtejsze miasteczko...

15. Największa wada mikroświata wg Ciebie.

LT: Niestety mikroświat często przyciąga różnej maści trolli.

CvS: Nieprzewidywalność ludzi. A w zasadzie to, że czasem realioza zabija. Ktoś działa i się produkuje, a potem nagle stwierdza, że ma wszystko, co zrobił w dupie i znika, albo się wyprowadza. Przy działaniu na rzecz mikronacji inni ludzie są bardzo ważni. Nie ma bowiem sensu tworzenia czegoś dla samego siebie. Jeśli inni nie wchodzą w interakcję, to w końcu nawet najlepszy pomysł, bez poparcia innych, umiera.

16. Najlepsza stacja telewizyjna.

LT: Nie oglądam zbyt często telewizji, więc się nie wypowiem.

CvS:
Nie znam wielu telewizyjnych stacji mikronacyjnych. Szczerze, to jedną – TVR. Szkoda, że już nie działa. Kiedy byłem w RWŚ to stamtąd czerpałem główną wiedzę o działaniach mikroświata. Ileż było radości, kiedy w jednym z wydań wymieniono RWŚ :D Może jakaś reaktywacja? Nawet chętnie bym przeczytał tam jakiś artykuł, ale nie mam talentu do tworzenia wizji...
Dziękujemy bardzo zaproszonym gościom za udzielenie wielu dość pomysłowych odpowiedzi na Nasze pytania oraz wszystkim tym, którzy udzielili odpowiedzi w ramach cyklu "Wirtualny Rentgen".

Wiadomości krajowe

1. Własny dom w Trizondalu wreszcie możliwy?

W kraju rozgorzała dyskusja na temat możliwości stworzenia własnego domu w ramach specjalnego działu i osobnego tematu na forum. Pomimo początkowej niechęci obywateli pomysł jednak ma szansę na realizację. Według propozycji Marcela Hansa każdy taki dom będzie miał posiadać dokładny adres lokalizacji. Może to wpłynąć na rozkręcenie elementu narracyjnego w Trizondalu. Nie znamy jednak jeszcze dokładnych planów realizacyjnych tego pomysłów, jednak wciąż napływają kolejne propozycje.

2. Granice - otwierać czy zamykać?

Trizondal planuje również rozwiązać problem związany ze sprawą państwowych granic. Według wyników ankiety przeprowadzonej na forum, 75% obywateli wolałoby oficjalnego strzeżenia granic. Sam Prezydent Trizondalu również przychylił się do pilnowania granic. Padają pomysły przekształcenia działów forumowych na kształt Urzędu Granicznego. Obywatele proponują również zmiany w oficjalnych tekstach powitalnych oraz stworzenie banerów z podstawowymi informacjami o obywatelu wraz z reklamą Trizondalu. Jedno jest pewne, Trizondal nie zgodziłby się na v-Schengen.

Relacja z uroczystości z okazji dziesięciolecia Surmenii

Oficjalny start obchodów dziesięciolecia Surmenii nastąpił ok. 16:55. Specjalną przemowę z tej okazji wygłosił Zenovjos Skitjos, pełniący obowiązki Archonta Demokracji Surmeńskiej. Archont wspomniał o wielu najbardziej zasłużonych Surmeńczykach w ciągu całej historii Surmenii, w tym m.in. o Ojcu Surmeńczyków, o śp. Paulosie Petrosigosie.

Po otwarciu uroczystości na forum i wielu złożonych słowach gratulacyjnych (należy wspomnieć o wcześniejszych gratulacjach złożonych przez Prezydenta Trizondalu kilka godzin wcześniej) główne obrady przeniosły się na surmeński IRC, gdzie o 19:15 otwarto główną część uroczystości. Obchody na IRC-u rozpoczęły się od przemówienia Viktorjosa Paulosigosa, surmeńskiego króla seniora. Wspomniał on podczas swojego przemówienia o wielu Surmeńczykach, którzy przez cały okres istnienia Surmenii "utrzymują wspaniałą ideę surmeńską przy życiu" oraz o kulturze państwa, która wraz z szacunkiem do demokracji, przyczyniła się do "wielkości Surmenii".

Po przemowie Paulosigosa, głos zabrał ambasador Bialenii w Surmenii, Konstanty Jerzy Michalski. Na wstępie podziękował on wszystkim Surmeńczykom za ich 10-letni dorobek. Pokrótce również wspomniał o wielu Surmeńczykach, którzy przysporzyli się do popularności Surmenii na arenie międzynarodowej. Podczas przemówienia ambasador wyraził szczere chęci i nadzieje związane z współpracą "największych Republik mikroświata" leżących na wspólnym kontynencie, Orientyce - mianowicie o współpracy na linii Surmenia-Bialenia-Trizondal, po czym w geście przyjaźni przekazał prezenty z Ambasady Bialenii.

Po części związanej z przemówieniami, gospodarz uroczystości, Orjon Surma, przedstawił wyniki testu o Surmenii, w którym największą ilość punktów uzyskał Viktorjos Paulosigos. Przedstawił on również wszystkie poprawne odpowiedzi testu. Następnie wszyscy zebrani gości przeszli do części nieformalnej uroczystości.

Podczas uroczystości zabrakło obecnego Archonta Surmenii, Zenovjosa Skitjosa. Zgromadziło się ok. 15 gości zagranicznych w tym jednoosobowa delegacja trizondalska. W trakcie trwania obchodów dziesięciolecia na surmeńskim IRC-u nadawało lokalne Radio Surmeńskie.

Ze stolicy Surmenii, Kaharonei,
Robert Dąbski-Hans

Wiadomości światowe

1. Skarland znowu zaskakuje

Władza skarlandzka znowu zaskoczyła mikroświat. W wyniku utracenia tronu przez monarchę surmeńskiego i powrotu Surmenii do demokracji, król Skarlandu Carlos II zerwał stosunki dyplomatyczne z Demokracją Surmeńską, które były prowadzone od 2008 roku. Decyzja władcy Imperium Skarlandu wywołała spore oburzenie w obydwu krajach, w tym protest byłego władcy skarlandzkiego, króla Norberta I Catalana. Miejmy nadzieję, że sprawa "kapryśnego" króla zostanie jak najszybciej wyjaśniona oraz doprowadzona do zgody pomiędzy obydwoma krajami.

2. Al Rajn spisuje mieszkańców

Przed dwoma dniami zakończył się w Al-Rajnie VI Powszechny Spis Narodowy, który trwał dwa tygodnie. Spis był przeprowadzany przez rajńskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Narodowego i Administracji. W spisie udział mieli wziąć wszyscy obywatele. W formularzu spisu należało podać podstawowe dane osobowe, wyznanie, miejsce zameldowania oraz zatrudnienie, a także status społeczny.

Sport

1/ Trizondalska Liga Piłkarska - 12. kolejka

Sytuacja na dwie kolejki przed końcem nadal wygląda w trizondalskiej lidze bardzo interesująco, choć widać spory rozdźwięk pomiędzy dwoma pierwszymi drużynami, a resztą stawki. Przez to możemy wyciągnąć wniosek, że nadchodzący 22. sezon może, lecz nie musi wyglądać podobnie. Wystarczyłoby większe zaangażowanie reszty menadżerów w walkę o jak najlepszy wynik, choć i tak będziemy mieli ciekawe widowisko - walkę o 1. i 3. miejsce na końcu sezonu.

Golden Star Trizopolis 5 - 3 RKS TNC Rottera
Mlodzi Czerwinsk 0 - 0 Iuvenes San Silvestro
Micronalesia 1 - 3 Atalanta FC
Surykatki Pieciogród 6 - 0 Micronator Nowy Jantar

1 Atalanta FC 33
2 Surykatki Pięciogród 33
3 RKS TNC Rottera 16
--------------------------------------
4 Micronalesia 16
5 Młodzi Czerwińsk 14
6 Micronator Nowy Jantar 13
7 Golden Star Trizopolis 10
8 Iuvenes San Silvestro 4

2/ Liga Bialeńska - 10. kolejka

Liga Bialeńska to już zdecydowanie większa szansa na walkę o zwycięstwo, choć to dopiero 10. kolejka, więc zbliżamy się do połowy sezonu. Widać jednak bardziej wyrównany poziom rozgrywek, który gwarantuje emocje.

Urga Markona 1 - 1 Korona Patrykpolis
Real Angels 1 - 2 CSKA Angemont
Inter Venomania 0 - 0 Galacticos Wolnograd
Legia Balmustan 0 - 3 Royal Shimontsen
Shimontsen City F.C. 3 - 0 LKS Tomaszew
Condenado a la victoria 0 - 0 Unia Wolnograd
FK Autonom Baldarasz 0 - 1 Szachtar Karbonowo

Tabela:
1 Royal Shimontsen 26
-----------------------------------------------
2 Legia Balmustan 20
3 Inter Venomania 18
4 Condenado a la victoria 17
5 FK Autonom Baldarasz 16
6 CSKA Angemont 16
7 Real Angels 14
8 Korona Patrykpolis 13
9 Galacticos Wolnograd 13
10 Szachtar Karbonowo 10
11 Unia Wolnograd 8
12 Urga Markona 7
13 Shimontsen City F.C. 6
14 LKS Tomaszew 4

3/ Liga Królewska - Dywizja Złota / Srebrna A / Srebrna B - 7. kolejka

Gra również najpopularniejsza klubowa liga piłkarska - mianowicie Liga Królewska, składająca się z trzech dywizji. Kluby 30 sierpnia o 19:30 rozegrały swoje mecze.

Dywizja Złota

F11 Bulgot Fer 0 - 4 Sambaniana FC
Rozbudowa Trock 3 - 1 La Palma Real
Kornik Morburg 2 - 4 Ajax Nowy Amsterdam
Start Mendoza 2 - 0 Elsynor Athletic

Tabela:
1 Sambaniana FC 19
-------------------------------------------------------
2 Ajax Nowy Amsterdam 15
3 Start Mendoza 13
4 Rozbudowa Trock 10
5 Elsynor Athletic 10
---------------------------------------------------------
6 F11 Bulgot Fer 7
7 Kornik Morburg 6
8 La Palma Real 0

Dywizja Srebrna A

Lobos Jóvenes de Salina 0 - 1 Wodnik Alhambra
Sky Elfidias 2 - 0 AS Bourgeois Elfidias
Al Fations Awa 07 0 - 2 Almera Kissaviarsuk

Tabela:
1 Almera Kissaviarsuk 16
-----------------------------------------------
2 Teutońscy Łowcy 14
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
3 Sky Elfidias 10
4 Wodnik Alhambra 5
5 AS Bourgeois Elfidias 5
6 Lobos Jóvenes de Salina 4
7 Al Fations Awa 07 3

Pauzował klub Teutońscy Łowcy.

Dywizja Srebrna B

FC Surmeńskie Diabły 3 - 0 Wilk Hanai
FCS Rodo Gunners 0 - 0 Max Alexiopolis
FC Nascimento Elder 0 - 0 Isbjørner Sånkajokk

Tabela:
1 Fc Surmeńskie Diabły 15
------------------------------------
2 Wilk Hanai 13
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
3 Isbjørner Sånkajokk 10
4 Olimpic Satrina 7
5 FC Nascimento Elder 7
6 FCS Rodo Gunners 4
7 Max Alexiopolis 3

Pauzował klub Olimpic Satrina.

4/ Liga Mikroświatowa - 1 & 2 Liga - 17. kolejka

Liga Mikroświatowa również dzisiaj grała swoje spotkania w przedostatniej kolejce sezonu i o ile Pięciopolska wejdzie do 1. Ligi (i to z pierwszego miejsca), to Nasza narodowa reprezentacja będzie musiała próbować swoich sił w przyszłym, 22. sezonie.

1 Liga

Chattycja i Shania 3 - 0 Kalifat Al-Farun
Sułtanat Al Rajn 0 - 3 Wandystan
La Palma 3 - 0 Parlandia
Samban Zachodni 0 - 2 Dreamland

Tabela:
1 Samban Zachodni 33
-----------------------------------------------------
2 Dreamland 29
3 La Palma 27
4 Wandystan 26
5 Sułtanat Al Rajn 26
6 Królestwo Bantu 23
7 Chattycja i Shania 10
8 Kalifat Al-Farun 10
9 Parlandia 8

Pauzowała reprezentacja Królestwa Bantu.

2 Liga

Trizondal 3 - 0 Królestwo Surmeńskie
Republika Bialenii 3 - 2 Królestwo Teutonii
Królestwo Elderlandu 2 - 0 Księstwo Sarmacji
VRP 3 - 1 Baridas

Tabela:
1 VRP 45
2 Królestwo Teutonii 34
3 Królestwo Elderlandu 29
4 Księstwo Sarmacji 28
5 Trizondal 19
6 Baridas 17
7 Sclavinia 11
8 Republika Bialenii 8
9 Królestwo Surmeńskie 4

Pauzowała reprezentacja Sclavinii.

@The Politique/TNC 2015
RDH

Niekwestionowany autorytet moralny, uhonorowany Srebrnym Krzyżem Honorowym w II Królestwie Sclavinii. Wieloletni redaktor The Politique. Były Prezydent Trizondalu. Dziś walka na froncie sportowym.

Awatar użytkownika
Marcel Hans
Trizondal
Data V-narodzin: 0-11-2006
Miejsce V-Zamieszkania: Rottera (Dalmencja)
V-Pochodzenie: Trizondal
ID: TRI-003

Re: The Politique 30/08/2015 Numer 50

Post autor: Marcel Hans » niedziela 30 sie 2015, 22:07

Jest wydanie, musi być komentarz.
Przede wszystkim gratuluję jubileuszu!
gdy 14 lutego 2011 roku w Sclavinii wydano pierwszy numer The Politque.
To Ty czasy Emila pamiętasz? :D

Co do projektów konstytucji, to problem polega na tym, że nie wiadomo jakie podejście mają do nich obywatele. Po to referendum by się przydało.
Każdy zakłada coś innego, nad każdym by trzeba popracować, a wygra tylko jeden.
CvS: Krótko: Czarny i 53
E, mogłeś wziąć 35 nick i wymyślić jakąś opowieść, skąd to :D
W kraju rozgorzała dyskusja na temat możliwości stworzenia własnego domu w ramach specjalnego działu i osobnego tematu na forum. Pomimo początkowej niechęci obywateli pomysł jednak ma szansę na realizację. Według propozycji Marcela Hansa każdy taki dom będzie miał posiadać dokładny adres lokalizacji. Może to wpłynąć na rozkręcenie elementu narracyjnego w Trizondalu. Nie znamy jednak jeszcze dokładnych planów realizacyjnych tego pomysłów, jednak wciąż napływają kolejne propozycje.
Padł też nowy, bardzo istotny pomysł: nadawania majątków ziemskich. Z niego jestem bardziej zadowolony nawet :D
(-) Marcel Hans,
honorowy obywatel Trizondalu

paulinaivette

Post autor: paulinaivette » niedziela 30 sie 2015, 22:10

Zaczęło się po cichu i niewinnie, gdy 14 lutego 2011 roku w Sclavinii wydano pierwszy numer The Politque. Z początku nie przyciągając wielkiej uwagi - bo i sama Sclavinia nie przyciągała wielkiej uwagi w tamtym okresie. Lecz pisaliśmy dalej, aby godnie i na poziomie informować przede wszystkim Sclavińczyków, ale i również stopniowo cały v-świat. Wraz z czasem nabraliśmy coraz większego doświadczenia oraz stałych czytelników, z wieloma spadkami i wzlotami. Podjęliśmy decyzję o przerwie już dwa lata temu, ale dzisiaj postanawiamy wrócić na rynek prasowy po ponad 4 latach od startu i po sporej przerwie od wydawania, jednak nadal z tą samą werwą do pisania i chęci informowania ludzi w sposób jasny i merytoryczny. Mam nadzieję, że zaczniemy znowu spotykać się przy lekturze TP znowu tak często jak dawniej.
Serio taka długa przerwa? :shock: To ciekawe, bo z tutejszych gazet tylko The Politique utkwiła mi w pamięci. Szybko ten czas płynie... W każdym razie cieszę się, że znowu można was kupić w tutejszych kioskach. Może uda się jakaś wysyłka zagranicę? :P
Oprócz dyskusji konstytucyjnej w Trizondalu rozgorzało wiele innych dyskusji, choćby ta o przyszłości Trizondalu oraz o tym, czy Trizondal silny jest Trizondalem możliwym do zaistnienia. Warto się przyglądać trizondalskim krokom ku poprawie sytuacji w kraju - nawet gdy kraj nie jest w najlepszej kondycji sprzed lat, to potrafi nieźle wyglądać w statystykach, choć nie zawsze statystyki są miarodajne. Nie wszyscy obywatele są jednak tak aktywni, jak część z nich, ale mamy wakacje, więc miejmy nadzieję, że już we wrześniu zobaczymy Trizondal w pełnej krasie, który już nie woli się lenić i długo spać, ale aktywnie działać i proponować kreatywne pomysły. Bo co, jeśli tak się nie stanie?
Ciekawy i trafny skrót informacji. Zgadzam się, że statystyki nie zawsze są miarodajne szczególnie, gdy większość postów nabija jedna osoba. Aktywność jest jak najbardziej potrzebna, ale nie może dojść do sytuacji, że wyłaniający się naturalny lider zacznie dyskutować tutaj sam ze sobą. Obywatele nie mogą być prowadzeni za rączkę przez świat i tego też im z tego miejsca życzę :) Niestety mam trochę inne zdanie co do wakacji. Oczywiście, urlop jest potrzebny każdemu z nas, warto się zalogować do życia realnego, ale nie uważam, aby to miało bezpośredni wpływ na życie w państwach wirtualnych, gdzie społeczeństwo w większości zakończyło już edukację w szkołach średnich. Przychodzi czas w życiu, że wakacje przestają trwać dwa miesiące :P (tak jest w większości przypadków:D). Tak więc mobilizacja Trizondalczycy, to jest wasz czas :)

Świetne są te notatki z innych państw. Mam nadzieję, że w przyszłości pojawi się ich trochę więcej ;))

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Marcel Hans
Trizondal

Post autor: Marcel Hans » niedziela 30 sie 2015, 22:14

Przychodzi czas w życiu, że wakacje przestają trwać dwa miesiące :P
No pewnie, zaczynają trwać trzy miesiące :D
A tak poważnie, im większa mikronacja, tym mniej można zauważyć okres wakacyjny. Jednak w małej grupie osób bardzo widać wakacje. Wakacje nie jako wolne od szkoły, ale jako okres urlopowy. Taki mamy klimat w Polsce, że ludzie latem wyjeżdżąją (potwierdzają to też terminy nieobecności, cała ich fala w ostatnich dwóch miesiącach, a żaden z nas do szkoły nie zagląda raczej już).

TP to jest marka :)
(-) Marcel Hans,

paulinaivette

Post autor: paulinaivette » niedziela 30 sie 2015, 22:17

Marcel Hans pisze:
A tak poważnie, im większa mikronacja, tym mniej można zauważyć okres wakacyjny. Jednak w małej grupie osób bardzo widać wakacje. Wakacje nie jako wolne od szkoły, ale jako okres urlopowy. Taki mamy klimat w Polsce, że ludzie latem wyjeżdżąją (potwierdzają to też terminy nieobecności, cała ich fala w ostatnich dwóch miesiącach, a żaden z nas do szkoły nie zagląda raczej już).

Nawet ta trzymiesięczna sielanka się w końcu skończy :P :C

Awatar użytkownika
Ozzy Washburn
Trizondal
Data V-narodzin: 24 kwie 2006
Miejsce V-Zamieszkania: Pięciogród
V-Pochodzenie: VRP
ID: TRI-004

Odznaczenia

Post autor: Ozzy Washburn » niedziela 30 sie 2015, 22:18

paulinaivette pisze:
Marcel Hans pisze:

Nawet ta trzymiesięczna sielanka się w końcu skończy :P :C
Spoko, mamy jeszcze miesiąc. :roll:
Obrazek

Awatar użytkownika
Ciaran van Scharfschuetze
Zmarły
Trizondal
Data V-narodzin: 26 mar 2007
Miejsce V-Zamieszkania: Tainen
V-Pochodzenie: RWŚ
ID: TRI-005
Kontakt:

Post autor: Ciaran van Scharfschuetze » niedziela 30 sie 2015, 22:31

Trochę się rozgadałem, ale nie wiedziałem, że taka będzie formuła wywiadu :)
A 53 od mojego nicka - 5nip3r. Ciekawe czemu miałbym mieć 35... hmmm

A co do gazetki - SUPER. Robercik, 3maj fason i chęci !
(-) Ciaran van Scharfschuetze Gubernator Zongyi, Budowniczy Dalmencji, Dobry Gospodarz i Zarządca Nowego Jantaru

Awatar użytkownika
Robert Dąbski-Hans
Trizondal
Data V-narodzin: 07 lut 2011
Miejsce V-Zamieszkania: Sclavinian
V-Pochodzenie: Sclavinia
ID: TRI-008

Odznaczenia

Post autor: Robert Dąbski-Hans » poniedziałek 31 sie 2015, 15:47

Za wszystkie dobre słowa na temat numeru bardzo dziękuje - z okazji końca "Wirtualnego Rentgenu" przyszykuję specjalną ofertę, ale o tym potem. ;)
Serio taka długa przerwa? :shock: To ciekawe, bo z tutejszych gazet tylko The Politique utkwiła mi w pamięci. Szybko ten czas płynie... W każdym razie cieszę się, że znowu można was kupić w tutejszych kioskach. Może uda się jakaś wysyłka zagranicę? :P
No dwuletnia przerwa, ale kiedyś trzeba było wrócić. :D Pomału zaczynam rozmowy i większą ekspansję TP na mikroświat, nie wykluczam The Politique na Sarmację. ;)
To Ty czasy Emila pamiętasz? :D

Co do projektów konstytucji, to problem polega na tym, że nie wiadomo jakie podejście mają do nich obywatele. Po to referendum by się przydało.
Każdy zakłada coś innego, nad każdym by trzeba popracować, a wygra tylko jeden.
Jak mógłbym nie pamiętać swoich początków? Ale zapewniam, że nie wszystko pamiętam. :)

Racja, ale zawsze lepiej poznać też opinie przed tym zapowiadanym referendum/
RDH

Niekwestionowany autorytet moralny, uhonorowany Srebrnym Krzyżem Honorowym w II Królestwie Sclavinii. Wieloletni redaktor The Politique. Były Prezydent Trizondalu. Dziś walka na froncie sportowym.

Awatar użytkownika
Marcel Hans
Trizondal

Post autor: Marcel Hans » poniedziałek 31 sie 2015, 23:44

Zapomniałem zapytać, co ile będą nowe numery?
(-) Marcel Hans,

Awatar użytkownika
Pięciopolski Ruch Narodowy
Data V-narodzin: 25 mar 2006
Miejsce V-Zamieszkania: Bastion-2
V-Pochodzenie: VRP
Kontakt:

Post autor: Pięciopolski Ruch Narodowy » poniedziałek 31 sie 2015, 23:45

Super, jest rzetelna gazeta, nie muszę czytać forum ^^
P.R.N a.k.a O.W.P.