The Politique 15/05/2016 Numer 53

Moderator: Robert Dąbski-Hans

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Robert Dąbski-Hans
Trizondal
Posty: 1492
Rejestracja: niedziela 29 mar 2015, 09:27
Data V-narodzin: 07 lut 2011
Miejsce V-Zamieszkania: Sclavinian
V-Pochodzenie: Sclavinia
ID: TRI-008

Odznaczenia

The Politique 15/05/2016 Numer 53

Post autor: Robert Dąbski-Hans » niedziela 15 maja 2016, 18:13

The Politique Numer 53 15/05/2016 by TNC

Spis treści:

- Stopka Redakcyjna
- Wytrącony z Równowagi (9): Regionalny dramat
- Gość The Politique: Krzysztof Hans
- Wiadomości z kraju
- Wiadomości ze świata
- Sport

Stopka Redakcyjna

Nadchodzi nowy dzień, a wraz z nim nowe wydanie The Politique. Nie zabraknie felietonów, komentarzy, wracamy również do wywiadów. Jeżeli Wy, Drodzy Czytelnicy, macie jakieś uwagi dotyczące treści zawartych w numerze lub macie jakieś propozycje dt. nowych cyklów artykułów, to Redakcja oczekuje na nie z wielką uwagą!

Zapraszam do lektury!

/-/ Robert Dąbski-Hans
Redaktor Naczelny


Wytrącony z Równowagi (9): Regionalny dramat

Trizondal szumnie wkracza na rynek mikronacji ignorujących wszystko i wszystkich. Stawiamy na izolacjonizm i ogólne przeczekanie sytuacji. To oczywiście wpływa na podstawowe elementy funkcjonowania państwa. Słabo wygląda sytuacja polityczna, dzięki zamrożonej sytuacji wyborczej może to być uznane za pozytyw. Dobrze rozwija się współpraca zagraniczna, ale bez podstaw wewnątrz kraju nie ma o czym mówić. Oprócz politycznego marazmu wpływ na to ma totalne ignorowanie problemu aktywizacji regionów, które przy dalmenckim hegemonie wyglądają jak słabsi i biedniejsi bracia. Przyjrzyjmy się sytuacji regionów w Trizondalu.

Na pierwszy ogień idzie Dalmencja - dzięki swojemu swobodnego klimatowi ma największą liczbę mieszkańców, aktywnego zarządcę w osobie Marcela Hansa i duże perspektywy rozwoju. Zawdzięcza to swojemu otwarciu na nowe inicjatywy - do miast można swodobnie się dostosować, niektóre z nich wyróżniają się swoim klimatem lub historią, dlaczego i jak powstały. (choćby Sclavinian czy Nowy Jantar) W polityce jest również stabilnie - Stany Generalne działają też dość dobrze, wybór Geranta często wydaje się po prostu formalnością. Warto również wspomnieć o Zagłębiu Rottery - stanowiącym podstawę trizondalskiego przemysłu. Nie brakuje odwołań do klasy robotniczej, co daje regionowi większą wiarygodność. Ogólnie mówiąc, region ma się bardzo dobrze.

Byłoby pięknie, gdyby o kolejnych trzech regionach można było napisać równie dobrze, ale wtedy skłamałbym, gdyż w nich z kolei sytuacja nie należy do najłatwiejszych. Mówiąc krótko - regiony umierają. Pięciopolska, której historia warta jest dłuższego opracowania, dzisiaj zmaga się z totalnym zapomnieniem oraz chłodnym stosunkiem obywateli do reszty regionów (VRP nie jest tutaj osamotniona...). Mimo tego, że to drugi region pod względem liczby mieszkańców, to tego zupełnie po regionie nie widać, gdyż zarówno w miastach, jak i w organach władzy od dłuższego czasu nie dzieje się zupełnie nic. Co jakiś czas główny inicjator aktywności w kraju próbuje szukać jakichś chwilowych rozwiązań budzących region do życia, ale nie przynosi to długotrwałych skutków pozytywnych. Dzięki temu pod koniec ubiegłego roku dawny obywatel Pięciopolski postanowił działać w regionie pod szyldem "Pięciopolskiego Ruchu Narodowego", który chciał odłączenia regionu. Obawiam się, że dzisiaj takie postulaty mogłyby przejść bez echa nawet wtedy, gdyby doszły do skutku...

Triland i Zongya mają jeszcze gorzej, bo dla nich będzie dobrze, jeśli znajdzie się choćby jedna osoba, która będzie chciała ratować te regiony. To regiony o najbardziej wyrazistych klimatach - Zongya opiera się na odniesieniach orientalnych, a Triland to ewidentnie wyspiarski region. Cóż z tego, skoro ostatni obywatele, którzy dbali o tożsamość regionalną Zongyi i Trilandu odeszli z Trizondalu lata temu? Od tamtej pory z biegiem czasu w regiony wstępowała coraz większa fala marazmu i ochłodzenia aktywności, ale dzisiaj już po prostu nic się tam nie dzieje. Powodem takiej sytuacji może być fakt, że te regiony wymagają sporego elementu narracyjnego oraz bardzo kreatywnych mieszkańców, którzy co rusz znajdą nowe środki rozwoju. Tego dzisiaj nie ma, bo sam kraj trzyma się znośnie, ale na pewno nie bardzo dobrze.

Zawracamy się międzynarodowymi wydarzeniami, szykujemy się na organizację Mundialu i Our Sound, ale czym tak naprawdę będziemy mogli się pochwalić? Imprezy mogą być przygotowane znakomicie, ale co po nich? Będziemy popularni przez tydzień, a potem? Co będziemy mieli do zaoferowania na przyszłość dla siebie i innych? To kolejny problem, na który nie ma dzisiaj konkretnej odpowiedzi i to nie tylko Trizondalu. Oby tak dalej...

rdh

Gość The Politique: Krzysztof Hans
The Politique (TP): Witam! Gościem Redakcji The Politique jest Krzysztof Hans. Trizondal w nadchodzących miesiącach będziemy przeprowadzał szereg międzynarodowych imprez kulturowych - jak z Twojej perspektywy na te okoliczności się zapatrujesz?

Krzysztof Hans (KH):
Moim zdaniem to będzie jeden z najbardziej pracowitych okresów w historii Trizondalu ponieważ będziemy organizować wydarzenia ważne z perspektywy wizerunkowej dla naszego kraju które to jednocześnie są imprezami o międzynarodowym charakterze. Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy by zagwarantować wydarzenia na najwyższym poziomie tak by nie mieć powodu do wstydu przed innymi mikronacjami i sobą nawzajem.

TP: Wszystko co w naszej mocy - co przez to rozumiesz? Jak mogłoby wzorcowo według Twojego zamysłu wyglądać takie przygotowanie?

KH: Pod pojęciem "Wszystko co możliwe" rozumiem wykonanie powierzonych nam zadań w profesjonalny sposób zarówno od strony organizacyjnej jak i realizacyjnej.

TP: Oprócz wydarzeń kulturowych Trizondal zmaga się z problemami dt. wyborów, gdyż od dłuższego czasu nie może wybrać swojego Prezydenta oraz pierwszego sędziego kraju - Sędziego Federalnego? Czy tak długi okres zwłoki w tej sprawie faktycznie uniemożliwia stabilne działanie aparatu państwowego?

KH: Moim zdaniem tak ponieważ zasady w jakich obecnie wybiera się Prezydenta skutecznie uniemożliwiają obywatelom start w wyborach. Mam tu na myśli oczywiście zasady konstytucyjne dotyczące wyboru Zastępcy które to stoją w sprzeczności z demokratycznymi i konkurencyjnymi wyborami. Gdyby do wyborów zgłaszały się pojedyncze osoby to konkurencja byłaby większa a tego autorzy Konstytucji Trizondalu się chyba boją. Sam nawet w przypadku pojedynczych wyborów zgłosiłbym swoją kandydaturę.

TP: Jeśli wygrałbyś wybory, to na jakie zmiany w trizondalskiej polityce moglibyśmy liczyć? Co mógłby zaoferować wyborcom Krzysztof Hans?

KH: Gdybym wygrał wybory a wcześniej w ogóle by mnie do nich dopuszczono to w pierwszej kolejności naprawiłbym konstytucje modyfikując kwestie zastępcy, reaktywując parlament (umówmy się obecny system wręcz go rujnuje) oraz siły zbrojne. Dodatkowo zmodyfikowałbym regiony nadając im większy klimat - w przypadku Pięciopolski byłby to klimat nadmorski, Dalmencji stricte górniczy i miejsko-kulturalny, Zongyi górski zaś w przypadku Trilandu bardziej plażowy. Ponadto wzmocniłbym doktrynę zagraniczną Trizondalu porządkując kraje od strony dyplomatycznej w czterech stopniach:

Stopień I: Kraje sąsiedzkie (np: Austro-Węgry)
Stopień II: Kraje powiązane historycznie (np: Sarmacja (przy czym tutaj kontakty z Sclavinią byłyby prowadzone osobno))
Stopień III: Kraje strategicznie ważne dla rozwoju (np Dreamland czy Rotria)
Stopień IV: Pozostałe kraje (np: RON)

Poza tym zadbałbym oto aby Trizondal był ważnym miejscem na mapie v-świata z którego to wychodzą interesujące idee i projekty.

TP: Mówiąc o klimatach związanych z Zongyą i Trilandem - jakie widzisz plany ratunkowe dla tych regionów?

KH: Moim zdaniem tym regionom mogą pomóc tylko cztery aspekty:
- inwestycje (m.in w kulturę, rozrywkę i sport)
- klimat (trzeba go poprawić albo i nawet zmienić)
- narracja (musi być bardzo ciekawa)
- porządna polityka (polegająca m.in wprowadzeniu strategicznych inicjatyw takich jak rozbudowana współpraca z Dalmencją w przypadku Zongyi czy turystyka w przypadku Trilandu)
Bez tego ani rusz z tymi regionami.

TP: Wspomnieliśmy już o regionach, teraz odnieśmy się do bieżącej polityki. Już jakiś czas temu ukazała się Doktryna Polityki Zagranicznej Trizondalu - jak ją oceniasz i czy wierzysz w jej całkowite wprowadzenie w życie?

KH: W tej kwestii wypowiem się krótko. Jako członek rządu bardzo wierzę w działania mojego v-ojca pracującego w charakterze Sekretarza do spraw Zagranicznych więc liczę na pełną realizacje doktryny zwłaszcza że w tej sprawie moje zdanie niezbyt różni się od zdania rządu którego to jestem członkiem.

TP: I już na koniec - jaki przewidujesz los Trizondalu w nadchodzących miesiącach?

KH: Na pewno myślę że z powodzeniem Trizondal zrealizuje wszystkie planowane wydarzenia kulturalno-sportowe. Nieco czarniej widzę przyszłość polityczną ponieważ znając życie dzięki ograniczeniu w postaci szukania zastępcy Prezydenta przed wyborami znowu ledwo wybierzemy głowę państwa (a szkoda bo zdejmując wspomniany powiedzmy wprost - balast nieco ożywimy skostniałe wybory prezydenckie) a parlament no cóż... dalej będzie pełnił rolę prowizorki. Nie wspominam tu już o wyborach na sędziego ponieważ nie wiadomo czy ktoś w ogóle się zgłosi na to stanowisko.

Martwi mnie też brak Marszałka Sił Zbrojnych (no chyba że jego kompetencje przejął Prezydent) oraz zarządców w niektórych regionach. Chyba sugerowane kiedyś przeze mnie zarządcze połączenie Dalmencji i Zongyi oraz Pięciopolski i Trilandu byłoby bardzo pożyteczne ponieważ do obsadzenia byłyby tylko dwa a nie cztery stanowiska.

Żeby jednak nie siać pełnego pesymizmu liczę na pełne wprowadzenie systemu finansowego a zwłaszcza przywrócenia stanu finansowego sprzed kasacji serwera. Teraz jak się okazuje trzeba będzie trzeba jeszcze przywrócić stany finansowe z obecnego forum gdyż w okolicy minionego tygodnia (tj. 1-7 maja) z kont zniknęły pieniądze zarabiane na obecnym serwerze. Sam się zdziwiłem widząc na swoim koncie tylko 12 Marek a z tego co pamiętam tych pieniędzy miałem więcej. Mam nadzieje że ten incydent zostaje wyjaśniony.
Podsumowując trzymam kciuki za gospodarkę oraz wydarzenia natomiast najbardziej obawiam się przyszłości od strony politycznej.

TP: Dziękuję bardzo za spotkanie. Gościem redakcji TP był Krzysztof Hans.

KH: Ja też bardzo dziękuje za rozmowę. Pozdrawiam serdecznie wszystkich czytelników The Politique.
Wiadomości z kraju

1. Dogrywka za dogrywką...

Przygotowania do międzynarodowych imprez kulturowych idą pełną parą, choć na razie zmagamy się z problem... dogrywek, gdyż wciąż nie możemy się zdecydować, jakie logo powinno promować Our Sound, ale też nie wiemy, na jakim obiekcie wszystko będzie się rozgrywać. W najbliższym czasie poznamy jednak wybory trizondalskich obywateli.

2. Orientycka Liga?

Czy zamiast trizondalskiej ligi będziemy mogli obserwować klubowe rozgrywki piłkarskie na całym kontynencie w ramach jednej, wspólnej ligi? Nie wykluczone. Ludwik Tomovic na forum TZS zaproponował utworzenie z TLP oraz surmeńskiej Podosfery wspólnej ligi, do której mogłby również dołączyć slawońskie oraz austro-węgierskie kluby. Pojawiają się głosy "za", nie brakuje również sprzeciwu. Pomysł ten mógłby sprzyjać popularyzacji piłki nożnej na Orientyce, a także wspomóc promocyjnie nadchodzący Mundial. Ostateczne decyzja nie została jeszcze w tej sprawie podjęta.

3. Nowy Jantar protestuje

13 maja na ulicach Nowego Jantaru doszło do zgromadzenia, na którym zaprotestowano przeciwko doprowadzeniu kolei żelaznej do miasta. Mieszkańcy postanowili w geście protestu... przejechać nago rowerami przez miasto. Pomimo niewielkiej liczby protestujących, wydarzenie to wywołało falę zamieszania w mieście. Zarządcy miasta odniesli się już do tego protestu oraz do wyrazów zaniepokojenia wystosowanych przez nich. Wiemy jednak, że to wydarzenie zostanie na długo w naszych głowach.

Wiadomości ze świata

1. Al Rajn: Stan Wyjątkowy


Al Rajn pod wpływem zagrożenia bezpieczeństwa z powodu sarmackiego imperializmu i spisku z Xpert Eleven zgodnie z art. 64 punkt 3 Konstytucji Al Rajn postanowił ustami konta sułtana Saida al Failma wprowadzić stan wyjątkowy na terenie całego kraju do 31 maja. Miejmy nadzieję, że będzie to okres delikatnego uspokojenia sytuacji w kraju oraz ochłodzenia głów.

2. Francja: Nowy król na tronie


10 maja w wynik abdykacji Ludwika I na tron Francji i Nawarry wstąpił Karol II z dynastii Bourbonów. Nowy władca będzie musiał się zmierzyć z Wielkim Kryzysem, z jakim Francja i Nawarra mają dziś do czynienia. Na ręcę króla zaczęły spływać liczne gratulacje, w tym z rąk Premiera Dreamlandu. W imieniu redakcji The Politique również gratulujemy oraz życzymy udanych rządów!

Sport

TLP - 1. kolejka - 24. sezon - 14 maja

24. sezon trizondalskiej Ekstraklasy zaczął się z przytupem. Lider po dość ciężkim meczu wygrywa ze Spartakiem, druga drużyna zeszłego sezonu przegrywa z Micronalesią, a drużyna, która po 10. minucie na bramce wystawiła obrońcę dowiozła zwycięstwo z Golden Starem. Sezon zapowiada się interesująco.

Micronalesia 2 - 1 Surykatki
NK Spartak 0 - 2 Atalanta FC
RKS TNC 3 - 2 Golden Star

Pauzował Micronator Nowy Jantar.

Tabela:
1 Atalanta FC 3
2 RKS TNC Rottera 3
3 Micronalesia 3
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
4 Micronator Nowy Jantar 0
5 Golden Star Trizopolis 0
6 Surykatki Pieciogród 0
7 NK Spartak Njitica 0

SLP - Druga i Trzecia Klasa - 14 maja - 26. sezon

Dwie ostatnie klasy rozgrywkowe Sarmackiej Ligi Piłkarskiej wczoraj rozegrały swoje spotkania. Trizondalskie kluby pewnie wygrały swoje spotkania, choć ich sytuacja nie należy do najłatwiejszych.

Druga Klasa

FC Bullace 1 - 1 MKS Sailor
Helios 0 - 2 Ormal
Galacticos 0 - 3 Panathinaikos
Dyskobolia 1 - 4 FC. ANGSTREM
Lotos 4 - 0 Vikinges

Tabela:
1 FC Bullace 32
2 FC. ANGSTREM 27 (25)
3 Ormal Altbork 27 (15)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
4 MKS Sailor Fer 25
5 Panathinaikos Balmustan 18
6 Galacticos Almera 16
7 Helios Togeria 15
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
8 Lotos Trizopolis 9
9 Vikinges Árnovike 4
10 Dyskobolia Czarnolas 2

Trzecia Klasa


Sgaravijos 2 - 0 Tury
FC Nascimento 1 - 2 Czarny Las
BP Almera 0 - 1 Powstaniec
Auterra Team 0 - 2 Oceloty

Pauzowała Vienna FC.

Tabela:
1 FC Nascimento Elder 28
2 Powstaniec Marcowy 20
3 Vienna FC 16
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
4 Oceloty Nowy Czerwińsk 15
5 Sgaravijos Sisin 14
6 Czarny Las Czarnolas 13
7 Auterra Team 11
8 Tury Kugaria 10
9 BP Almera 7

@The Politique 2016
RDH

Niekwestionowany autorytet moralny, uhonorowany Srebrnym Krzyżem Honorowym w II Królestwie Sclavinii. Wieloletni redaktor The Politique. Były Prezydent Trizondalu. Dziś walka na froncie sportowym.

Awatar użytkownika
Marcel Hans
Trizondal
Posty: 4706
Rejestracja: sobota 28 mar 2015, 16:30
Data V-narodzin: 0-11-2006
Miejsce V-Zamieszkania: Rottera (Dalmencja)
V-Pochodzenie: Trizondal
ID: TRI-003

Re: The Politique 15/05/2016 Numer 53

Post autor: Marcel Hans » wtorek 17 maja 2016, 09:52

Dobry numer, wielki plus. Jednak widzę nieścisłości w artykule o regionach. Nie jestem zarządcą Dalmencji, właściwie Dalmencja ma się tylko w takis sposób dobrze, że ma aktywnych mieszkańców, a oni prowadzą aktywne miasta + ma podstawy do wspólnej narracji (podział narracyjny, tytuły itp.). Widzę także pewną sprzeczność, albo chcemy aktywizować regiony, albo politykę centralną.
(-) Marcel Hans,
honorowy obywatel Trizondalu

Awatar użytkownika
Ciaran van Scharfschuetze
Zmarły
Trizondal
Posty: 2405
Rejestracja: środa 18 mar 2015, 15:02
Data V-narodzin: 26 mar 2007
Miejsce V-Zamieszkania: Tainen
V-Pochodzenie: RWŚ
ID: TRI-005
Kontakt:

Re: The Politique 15/05/2016 Numer 53

Post autor: Ciaran van Scharfschuetze » wtorek 17 maja 2016, 12:18

Myślę, Marcelku, że pisząc o polityce centralnej miano na myśli politykę wewnętrzną państwa, a ta oprócz kwestii parlamentu, prezydenta itp. ma też na celu rozwój regionów.

Ja dochodzę do wniosku, że mimo jednak braku sędziego, czy nowego prezydenta, państwo radzi sobie dobrze, bo nie dochodziło do większych patów w działaniu Trizondalu.
Być może nawet większości pasuje taki stan rzeczy (no może poza Ozzy'm, który może być zmęczony dość długim pełnieniem funkcji głowy państwa).
(-) Ciaran van Scharfschuetze Gubernator Zongyi, Budowniczy Dalmencji, Dobry Gospodarz i Zarządca Nowego Jantaru

ODPOWIEDZ

Wróć do „The Politique”